Konferencja inaugurująca projekt European Digital Innovation Hub Silesia Smart System
22 listopada br. w Gliwicach odbyła się konferencja inaugurująca projekt European Digital Innovation Hub Silesia Smart Systems – EDIHSILESIA.
W ramach projektu przez kolejne trzy lata małe i średnie przedsiębiorstwa z województw śląskiego i opolskiego będą mieć szansę skorzystać z pomocy przy planowaniu wdrażania technologii cyfrowych i tworzeniu nowoczesnych przedsiębiorstw.
Projekt realizowany jest w konsorcjum:
- Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.,
- Silesia Smart Systems,
- Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej,
- Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o.,
- Politechnika Śląska,
- Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych,
- Łukasiewicz - Górnośląski Instytut Technologiczny,
- Łukasiewicz - EMAG.
Celem projektu jest wspieranie przedsiębiorstw w usprawnianiu procesów biznesowych/produkcyjnych, produktów lub usług wykorzystujących technologie cyfrowe poprzez:
- zapewnienie dostępu do technicznej wiedzy fachowej i testów, a także możliwość „testowania przed inwestycją”,
- świadczenie usług w zakresie innowacji, takich jak finansowanie doradztwa, szkoleń i rozwoju umiejętności, które mają kluczowe znaczenie dla udanej transformacji cyfrowej,
- pomoc w rozwiązywaniu problemów środowiskowych, w szczególności w korzystaniu z technologii cyfrowych na rzecz zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego.
Pracownicy Łukasiewicz – IMN na liście najbardziej cytowanych naukowców na świecie Stanforda
Na liście Stanforda znaleźli się prof. dr hab. inż. Grzegorz Lota, Dyrektor Oddziału Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych i dr hab. inż. Krzysztof Fic, Lider Obszaru Elektrochemicznych Systemów Magazynowania i Konwersji Energii.
Grzegorz Lota jest absolwentem Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk chemicznych w zakresie technologii chemicznej, a w 2012 roku stopień naukowy doktora habilitowanego. Dodatkowo w 2006 roku ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobywając tytuł zawodowy magistra. W 2020 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2007 roku pracuje w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych Oddział w Poznaniu.
Profesor Lota prowadzi badania naukowe związane z modyfikacją materiałów elektrodowych oraz elektrolitów do zastosowania w chemicznych źródłach prądu. Zajmuje się również badaniem wpływu korozji kolektorów prądowych na pracę układów bateryjnych.
Jego pasują są kynologia oraz kultura Dalekiego Wschodu – sztuki walki.
Krzysztof Fic jest absolwentem Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk chemicznych w zakresie technologii chemicznej, a w 2020 roku stopień naukowy doktora habilitowanego. Jest zatrudniony w Politechnice Poznańskiej na stanowisku profesora uczelni, jak również jest profesorem wizytującym w Kansai University (Osaka, Japonia).W kadencji 2016-2021 byłem członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk, a obecnie jest m.in. członkiem Rady Narodowego Centrum Nauki (kadencja 2020-2024). W 2017 roku jako pierwszy w Polsce naukowiec pracujący na uczelni o profilu technicznym, pozyskał grant finansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council), Starting Grant (GA 759603). Od października br. realizuje nowy projekt ENERCAP – European Network to Empower Research on CAPacitors w ramach Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA). J
Jego pasją są liczby pierwsze i bliźniacze, niemiecka myśl filozoficzna, literatura Młodej Polski i twórczość Wisławy Szymborskiej.
***
Opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies ranking ocenia cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego.
KIERUNKI I PROBLEMY ROZWOJU PRZEMYSŁU METALI NIEŻELAZNYCH
W dniach 22-24 listopada br. we Wrocławiu odbyła się międzynarodowa konferencja pt. KIERUNKI I PROBLEMY ROZWOJU PRZEMYSŁU METALI NIEŻELAZNYCH.
Organizatorzy wydarzenia:
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych,
- Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu.
Gości konferencji powitali:
- Barbara Juszczyk – Prezes SITMN, Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych,
- Zbigniew Śmieszek – Honorowy Prezes SITMN,
- Bogusław Ochab – Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu,
- Kazimierz Poznański – Prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.
Podczas
konferencji dyskutowano na temat problemów i perspektyw rozwoju
przemysłu metali nieżelaznych. Zakres tematyczny wydarzenia obejmował:
metalurgię miedzi, metalurgię aluminium i cynku, ofertę Programu Horyzont Europa dla sektora metali nieżelaznych, założenia gospodarki cyrkularnej oraz ofertę EIT Raw Materials dla branży surowcowej.
Podczas
konferencji wygłoszono 32 referaty oraz zaprezentowano 7 posterów.
W ramach wydarzenia przeprowadzono również warsztaty "Innovation transfer in Li-ion battery recycling" prezentujące wyniki projektu ReLi-ion finansowanego przez EIT Raw Materials. Warsztaty zorganizowane zostały wspólnie przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych oraz pracowników Instytutu – Witolda Kurylaka oraz Katarzynę Klejnowską. Zagranicznymi prelegentami reprezentującymi partnerów konsorcjum byli Olga Thoda (Monolithos), Ilias Lampropoulos (Sunlight) oraz Daniel Reyes Martinez (TUBAF).
Warsztaty zostały zorganizowane podczas drugiego dnia konferencji i wzięło w nich udział wielu przedstawicieli przemysłu i środowiska akademickiego, w tym prof. Markus Reuter z SMS Group i Regina Krenn z Mettop GmbH.
Więcej na https://www.sitmn.pl/konferencje/konferencja-pl.html
Zaproszenie do składania ofert na przeprowadzenie usługi audytu projektu nr TECHMATSTRATEG – III/0040/2019-00
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z siedzibą w 44-100 Gliwice, ul. Sowińskiego 5, zaprasza do składania ofert na przeprowadzenie usługi audytu projektu realizowanego w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” TECHMATSTRATEG, pt.: „Opracowanie technologii wyciskania kształtowników z ultra-wytrzymałych stopów AlMgSi(Cu)” .
1. Przedmiotem zapytania jest przeprowadzenie audytu wydatkowania środków otrzymanych przez Konsorcjum w składzie: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych-Lider, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie-Konsorcjant, Albatros Aluminium Sp. z o.o.-Konsorcjant, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny-Konsorcjant, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji-Konsorcjant, na realizację projektu w ramach umowy zawartej dnia 12.01.2021r. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nr: TECHMATSTRATEG – III/0040/2019-00 , pt.: „Opracowanie technologii wyciskania kształtowników z ultra-wytrzymałych stopów AlMgSi(Cu)”, w oparciu o §13 Umowy o dofinansowanie Projektu.
Osobą uprawnioną do przeprowadzenia audytu jest osoba spełniająca warunki określone w art. 286 ustawy z dn. 27.08.2009 o finansach publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1279). Audytu należy dokonać w siedzibach Konsorcjantów. Forma przeprowadzenia audytu zostanie uzgodniona z wyłonionym oferentem.
Będzie on obejmował sprawdzenie:
- Wiarygodności danych liczbowych i opisowych zawartych w dokumentach związanych z realizowanym projektem,
- Realizacji wydatków i uzyskania założonych efektów związanych z audytowanym projektem, zgodnie z wymaganiami zawartymi we wniosku, decyzji lub umowie,
- Poprawności dokumentowania i ujęcia operacji gospodarczych w wyodrębnionej dla projektu ewidencji księgowej.
2. Planowany termin rozpoczęcia audytu – 10. grudnia 2023r., zostanie ostatecznie uzgodniony po dokonaniu wyboru audytora.
3. Oferty prosimy przesłać mailem na adres zofia.zwerdling@imn.lukasiewicz.gov.pldo dnia 05.12.2023r. Oferta powinna zawierać: cenę netto i brutto, oświadczenie o spełnianiu warunków bycia audytorem, listę referencyjną audytowanych w ostatnich 3 latach (2020-2022) projektów finansowanych przez NCBR wraz z podaniem programu NCBR, Oświadczenie o braku powiązań osobowych lub kapitałowych między zamawiającym a wykonawcą. Projekty bez podania rodzaju projektu i nazwy programu NCBR, nie będą brane pod uwagę podczas wyboru oferty.
4. Wyniki postępowania (wybór audytora i liczba złożonych ofert) zostaną zamieszczone na stronie internetowej Instytutu.
5. Osobą uprawnioną do rozmów z oferentami jest Zofia Zwerdling, tel.: 32 238 0475.
6. Podstawowe dane o projekcie:
Projekt pt.„Opracowanie technologii wyciskania kształtowników z ultra-wytrzymałych stopów AlMgSi(Cu)”realizowany jest w latach 2021-2024 przez konsorcjum w składzie:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z siedzibą w 44-100 Gliwice, ul. Sowińskiego 5 – Lider,
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie-Konsorcjant,
- Albatros Aluminium Sp. z o.o. –Konsorcjant,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny-Konsorcjant, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji-Konsorcjant.
Liczba złożonych i zatwierdzonych wniosków o płatność – 4szt. rozliczających poniesione koszty w wysokości 56,35 % wartości wydatków kwalifikowanych ogółem projektu.
Liczba Raportów okresowych – 2 szt.
Całkowite planowane koszty realizacji projektu wynoszą: 17 068 748,82 PLN, w tym dofinansowanie NCBR wynosi 12 483 402,94PLN.
7. Oryginały dokumentów zostaną udostępnione audytorom w miejscach ich przechowywania.
8. W niniejszym postępowaniu nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1605 ) ) – zgodnie z art.2 pkt 1 tejże ustawy, tj. ze względu na fakt, iż szacowana wartość zamówienia nie przekracza 130 000 złotych.
9. Łukasiewicz – IMN zastrzega sobie prawo zamknięcia postępowania w każdym czasie bez wyboru oferty i podania przyczyn.
Zaproszenie do składania ofert na przeprowadzenie usługi audytu projektu nr TECHMATSTRATEG – III/0002/2019-00
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z siedzibą w 44-100 Gliwice, ul. Sowińskiego 5, zaprasza do składania ofert na przeprowadzenie usługi audytu projektu realizowanego w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” TECHMATSTRATEG, pt.: „Innowacyjna technologia wytwarzania materiałów przewodowych na bazie stopów Cu-Mg o szczególnych własnościach użytkowych do pracy w wysokich i zmiennych obciążeniach mechanicznych, elektrycznych i termicznych” .
1. Przedmiotem zapytania jest przeprowadzenie audytu wydatkowania środków otrzymanych przez Konsorcjum w składzie: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych-Lider, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie - Konsorcjant Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza – Konsorcjant, TELE-FONIKA KABLE SPÓŁKA AKCYJNA – Konsorcjant, na realizację projektu w ramach umowy zawartej dnia 19.05.2021r. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju nr: TECHMATSTRATEG – III/0002/2019-00 , pt.: „Innowacyjna technologia wytwarzania materiałów przewodowych na bazie stopów Cu-Mg o szczególnych własnościach użytkowych do pracy w wysokich i zmiennych obciążeniach mechanicznych, elektrycznych i termicznych”, w oparciu o §13 Umowy o dofinansowanie Projektu.
Osobą uprawnioną do przeprowadzenia audytu jest osoba spełniająca warunki określone w art. 286 ustawy z dn. 27.08.2009 o finansach publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1279) ). Audytu należy dokonać w siedzibach Konsorcjantów. Forma przeprowadzenia audytu zostanie uzgodniona z wyłonionym oferentem.
Będzie on obejmował sprawdzenie:
- Wiarygodności danych liczbowych i opisowych zawartych w dokumentach związanych z realizowanym projektem,
- Realizacji wydatków i uzyskania założonych efektów związanych z audytowanym projektem, zgodnie z wymaganiami zawartymi we wniosku, decyzji lub umowie,
- Poprawności dokumentowania i ujęcia operacji gospodarczych w wyodrębnionej dla projektu ewidencji księgowej.
2. Planowany termin rozpoczęcia audytu – 10. grudnia 2023r., zostanie ostatecznie uzgodniony po dokonaniu wyboru audytora.3. Oferty prosimy przesłać mailem na adres zofia.zwerdling@imn.lukasiewicz.gov.pldo dnia 05.12.2023r.
3. Oferta powinna zawierać: cenę netto i brutto, oświadczenie o spełnianiu warunków bycia audytorem, listę referencyjną audytowanych w ostatnich 3 latach (2020-2022) projektów finansowanych przez NCBR wraz z podaniem programu NCBR, Oświadczenie o braku powiązań osobowych lub kapitałowych między zamawiającym a wykonawcą. Projekty bez podania rodzaju projektu i nazwy programu NCBR, nie będą brane pod uwagę podczas wyboru oferty.
4. Wyniki postępowania (wybór audytora i liczba złożonych ofert) zostaną zamieszczone na stronie internetowej Instytutu.
5. Osobą uprawnioną do rozmów z oferentami
jest Zofia Zwerdling, tel.: 32 238 04 75.
6. Podstawowe dane o projekcie:
Projekt pt.„Innowacyjna technologia wytwarzania materiałów przewodowych na bazie stopów Cu-Mg o szczególnych własnościach użytkowych do pracy w wysokich i zmiennych obciążeniach mechanicznych, elektrycznych i termicznych”realizowany jest w latach 2021-2025 przez Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z siedzibą w 44-100 Gliwice, ul. Sowińskiego 5.
Liczba złożonych i zatwierdzonych wniosków o płatność – 3szt. rozliczających poniesione koszty w wysokości 57,01 % wartości wydatków kwalifikowanych ogółem projektu.
Liczba Raportów okresowych – 2 szt.
Całkowite planowane koszty realizacji projektu wynoszą: 12 423 832,77 PLN, w tym dofinansowanie NCBR wynosi 10 786 245,25PLN.
7. Oryginały dokumentów zostaną udostępnione audytorom w miejscach ich przechowywania.
8. W niniejszym postępowaniu nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2023 r. poz. 1605 ) ) – zgodnie z art.2 pkt 1 tejże ustawy, tj. ze względu na fakt, iż szacowana wartość zamówienia nie przekracza 130 000 złotych.
9. Łukasiewicz – IMN zastrzega sobie prawo zamknięcia postępowania w każdym czasie bez wyboru oferty i podania przyczyn.
Dzielenie się wiedzą na temat innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie baterii to krok w kierunku zrównoważonej przyszłości!
W ramach Horizon4Poland’23 Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka zorganizował inspirującą sesję poświęconą rozwijającej się branży bateryjnej.
Nasi prelegenci podzielili się interesującymi prezentacjami, ukazując potencjał jednostek B+R w obszarze branży bateryjnej oraz wskazując kierunki, w jakich powinniśmy podążać. Opowiedzieli również o projektach, nad którymi obecnie pracują oraz zaprezentowali imponujące sukcesy osiągnięte do tej pory.
Podczas sesji swoje wystąpienie miał także przedstawiciel partnerstwa BATT4EU, którego członkiem jest Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych. Opowiedział o wizji i celach Partnerstwa, a także o prowadzonych działaniach i korzyściach płynących z udziału w BATT4EU.
***
BATT4EU to współprogramowane Partnerstwo ustanowione w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Jest wynikiem współpracy Komisji Europejskiej i BEPA (Batteries European Partnership Association), łącząc interesariuszy branży baterii zainteresowanych uczestnictwem w programie Horyzont Europa.
Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział w naszej sesji, przynoszącej nowe spojrzenie na potencjał branży bateryjnej.
Grand Prix dla Łukasiewicz – IMN
W Międzynarodowym Konkursie Wynalazków i Innowacji PRIX EIFFEL 2023 (Paryż, 15-16.11.2023) Łukasiewicz – IMN otrzymał Grand Prix za projekt „Materiały wzorcowe niezbędne w analizie urządzeń elektronicznych i elektrycznych wprowadzanych na rynek UE regulowany dyrektywą RoHS”.
Nagrodzone Certyfikowane Materiały Odniesienia (CRM) dla pięciu różnych matryc (Zn, Sn, Cu, Al, Fe) mają ściśle określone, potwierdzone analitycznie i metrologicznie, pierwiastki wzorcowe, których zawartość reguluje dyrektywa Restriction of Hazardous Substances (RoHS). Pierwiastki wzorce dla matrycy Sn, Zn, Al i Cu stanowią: Pb, Cd, Cr i Hg natomiast dla Fe: Cd, Cr, Pb i As. Zobacz składy chemiczne Certyfikowanych Materiałów Odniesienia: http://imn.gliwice.pl/uploads/contents/files/530/cms.pdf
Wzorce objęte są zakresem akredytacji Łukasiewicz – IMN przyznanym przez Polskie Centrum Akredytacji pod numerem RM 006.
CRM-y zostały wytworzone w konsorcjum:
- Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych (Lider),
- Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
- Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny
w ramach projektu REFROHS – projekt dofinansowany ze środków dotacji celowej przyznanej przez Prezesa Centrum Łukasiewicz.
Pierwsze spotkanie projektu Alu4CED
9-10.11 w Berlinie w Fraunhofer – Institute for Reliability and Microintegration, IZM odbyło się pierwsze spotkanie projektu Alu4CED (Aluminium based multifunctional housing for circular electronic devices/ Wielofunkcyjna obudowa urządzeń elektronicznych na bazie aluminium w gospodarce obiegu zamkniętego), w którym uczestniczyli pracownicy Łukasiewicz – IMN: dr inż. Wojciech Szymański i dr inż. Sonia Boczkal.
Projekt ma na celu zaprojektowanie produktów
elektronicznych pod kątem optymalizacji energetycznej i materiałowej w
całym cyklu życia produktu, a zwłaszcza recyklingu. Dostosowane zostaną
istniejące technologie MID do tworzenia obwodów elektronicznych i anteny
do koncepcji obudowy produktu dla sprzętu ICT opartego na aluminium.
Recykling aluminium i wykorzystanie aluminium z recyklingu to wielki wkład w realizację celów gospodarki o obiegu zamkniętym zgodnie z programem Komisji Europejskiej Green Deal. Aluminiowa obudowa jest bardziej przyjazna dla środowiska niż porównywalna obudowa wykonana z tworzywa sztucznego.
Kierownikiem projektu z ramienia Łukasiewicz – IMN jest dr inż. Wojciech Szymański.
Konsorcjum:
- Forschungsvereinigung Räumliche Elektronische Baugruppen 3-D MID e.V.,
- Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji,
- Fraunhofer – Institute for Mechatronic System Design IEM,
- Fraunhofer – Institute for Reliability and Microintegration, IZM,
- Łukasiewicz – ITR,
- Łukasiewicz – IMN.
Pliki do pobrania:
"Sustainable Economy in Horizon Europe - International Networking&Matchmaking" (INSE 2023) - relacja
Wydarzenie „Sustainable Economy in Horizon Europe – International Networking & Matchmaking” (INSE’2023) zostało zorganizowane w dniach 25-26.10.2023 przez:
- Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych (Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka),
- Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny (Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia),
- IZTECH – Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii.
Głównym celem spotkania było pokazanie przedstawicielom świata nauki i biznesu możliwości, jakie daje Program Ramowy Horyzont Europa, a także wskazanie korzyści płynących z uczestnictwa w Partnerstwach europejskich. Tematyka wystąpień koncentrowała się wokół Filara II HE, w szczególności na obszarach Klastra 4 i Klastra 5.
W trakcie wydarzenia 17 prelegentów dzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wśród nich znaleźli się wybitni eksperci, tacy jak: Jerzy Buzek – przedstawiciel Parlamentu Europejskiego, Peter Droell – przedstawiciel Komisji Europejskiej i Angels Orduna – Dyrektor Wykonawczy A.SPIRE, prywatnego podmiotu współpracującego z Komisją Europejską w zakresie Partnerstwa Processes4Planet.
Ponadto uczestnicy wydarzenia mieli okazję zaprezentować własne pomysły na projekty. Zorganizowane zostały dwie sesje pitchingowe umożliwiające przedstawienie swoich innowacyjnych idei. Następnie odbywały się spotkania, podczas których szczegółowo omawiano tematy projektów i nawiązano relacje biznesowe.
Te rozmowy i wymiana kontaktów stanowią doskonałą okazję do tworzenia konsorcjów i międzynarodowych Partnerstw, mających na celu wspólne ubieganie się o fundusze w ramach programu Horyzont Europa.
Kolejna edycja już w 2024 roku. Zapraszamy!
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Dofinansowano z przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Branżowe
Punkty Kontaktowe dla programu ramowego w zakresie badań naukowych
i innowacji Horyzont Europa”
Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję „Kierunki i problemy rozwoju przemysłu metali nieżelaznych”
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych oraz Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu zapraszają na Międzynarodową Konferencję „Kierunki i problemy rozwoju przemysłu metali nieżelaznych” (Wrocław, 22-24 listopada 2023 r.).
Program Konferencji
Invitation
SPIS POSTERÓW Z CENTRUM HYDROELEKTROMETALURGII prezentowanych na Międzynarodowej Konferencji „KIERUNKI I PROBLEMY ROZWOJU PRZEMYSŁU METALI NIEŻELAZNYCH”, Wrocław 22-24 listopada 2023 r.
1. „Produkcji wysokiej czystości cynku elektrolitycznego w ZGH „Bolesław” S.A. realizowana przy zwiększonym udziale surowców wtórnych” – Leszek Stencel, Bogdan Pieczonka, Jerzy Nowak, Grzegorz Benke, Zbigniew Szołomicki, Dorota Kopyto, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Pracę zrealizowano w ramach projektu Demonstrator: „Weryfikacja w oparciu o linię pilotażową nowej technologii ZGH Bolesław do elektrowydzielania cynku wysokiej czystości celem zwiększenia udziału surowców wtórnych w procesie produkcji cynku elektrolitycznego do poziomu stanowiącego przełom w branży” współfinasowanego ze środków NCBR - nr umowy POIR.01.01.02-00-0159/16-00 (FF/238/10/2016)
2. „Technologia kompleksowego przerobu odpadów pochodzących z procesu otrzymywania cynku elektrolitycznego – gąbki Cu-Co i szlamu Cd” – Leszek Stencel, Bogdan Pieczonka, Jerzy Nowak, Łukasz Zięba, Zbigniew Szołomicki, Grzegorz Benke, Dorota Kopyto, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Pracę zrealizowano w ramach Działania 1.2. „Sektorowe programy B+R”, Innostal, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na mocy umowy o numerze POIR.01.02.00-00-0090/19-00
3. „Innowacyjna technologia wytwarzania nowych komponentów renu z odpadów pochodzących z recyklingu” - Dorota Kopyto, Joanna Malarz, Karolina Goc, Patrycja Kowalik, Mateusz Ciszewski, Michał Drzazga, Szymon Orda, Grzegorz Benke, Alicja Grzybek, Andrzej Chmielarz, Tadeusz Gorewoda, Krzysztof Kaleta, Tadeusz Grabowski, Filip Pająk, Alicja Skoczylas, Krystian Gabryel, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Projekt NanoRen „Innowacyjna technologia wytwarzania nanokomponentów Re z odpadów pochodzących z recyklingu”, Działanie 4.1, Poddziałania 4.1.4 Projekty Aplikacyjne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i NCBR, POIR.04.01.04-00-0008/20
4. „Recykling molibdenu z odpadów katalizatorów petrochemicznych - otrzymywanie kwasu molibdenowego(VI)” - Ewa Szydłowska-Braszak, Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Piotr Dydo
Praca jest częścią projektu doktorskiego realizowanego w ramach V edycji Programu „Doktorat Wdrożeniowy” finansowanego przez MNiSW
5. „Innowacyjne, hydrometalurgiczne technologie wytwarzania związków renu z odpadów dla katalizy, elektromobilności, lotnictwa i przemysłu obronnego”- Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Dorota Kopyto, Joanna Malarz, Michał Ochmański, Alicja Grzybek, Mateusz Ciszewski, Grzegorz Benke
Projekt
finansowany z Norweskiego Funduszu Finansowego 2014-2021 - Small Grant
2020 NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00 (11/PE/0146/21), pt. Innovative
hydrometallurgical technologies for the production of rhenium compounds from
recycled waste materials for catalysis, electromobility, aviation and defense
industry
6. „Zastosowanie wybranych ekstrahentów w odzysku i rozdziale metali z
grupy platynowców” – Karolina Pianowska, Joanna Kluczka, Grzegorz
Benke, Karolina Goc, Michał Ochmański, Joanna Malarz, Katarzyna
Leszczyńska-Sejda
Praca jest częścią projektu doktorskiego
finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w ramach V edycji
programu „Doktorat wdrożeniowy”. Praca została zrealizowana w ramach
środków subwencyjnych Sieci Badawczej Łuksiewicz – Instytutu Metali
Nieżelaznych na rok 2021 i 2022 (sprawozdanie nr 8150/21; 8321/G/2022)
Informacje dotyczące rejestracji i uczestnictwa w konferencji
Rejestracja
Uczestnictwo
w konferencji prosimy zgłaszać do dnia 15 listopada 2023 r.,
korzystając ze strony: www.sitmn.pl lub przesłać skan uzupełnionego
formularza na adres sitmn@sitmn.pl.
Pobierz Formularz
Konferencja w języku polskim i angielskim – zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.
Koszt uczestnictwa w konferencji:
- z noclegiem w pokoju jednoosobowym 3.300 zł + 23 % Vat
- z noclegiem w pokoju dwuosobowym 3.100 zł + 23 % Vat
Opłatę konferencyjną należy dokonać na konto
Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych
ul. Sowińskiego 5
44-100 Gliwice NIP 954 24 96 108
Bank BNP Paribas Bank Polska S.A. Warszawa
87 2030 0045 1110 0000 0246 2630
z dopiskiem „Konferencja 11/2023 + imię i nazwisko uczestnika”
Sekretariat konferencji: Maria Grzesik
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych,
ul. Sowińskiego 5, 44-100 Gliwice, e-mail: sitmn@sitmn.pl
tel. 509 210 251, 32 238 05 60
Podczas
Konferencji Organizator może przeprowadzać sesje fotograficzne oraz
filmować jej przebieg dla celów dokumentacji, promocji i reklamy
Organizatora. Uczestnictwo w Konferencji jest równoznaczne z wyrażeniem
nieodpłatnej, nieograniczonej ilościowo, czasowo ani terytorialnie,
zgody na nieodpłatne wykorzystanie, obróbkę, powielanie i wielokrotne
rozpowszechnianie wizerunku uczestnika utrwalonego na zdjęciach
wykonanych podczas Konferencji bez konieczności każdorazowego ich
zatwierdzania, w celach informacyjnych, promocyjnych i reklamowych
Konferencji. Powyższa zgoda jest jednoznaczna z tym, że fotografie i
nagrania wykonane podczas Konferencji mogą być umieszczone w Internecie,
w tym na serwisach otwartych, zamkniętych i na portalach
społecznościowych Facebook, Instagram itp.
Spotkanie z przedstawicielami ZGH Bolesław S.A. i Huty Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A.
Z polskim przemysłem cynkowo-ołowiowym łączą nas lata owocnej współpracy i liczne wdrożone rozwiązania. Dnia 8 listopada br. dyrekcja i badacze z Łukasiewicz – IMN spotkali się z przedstawicielami ZGH Bolesław S.A. i Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" S.A., aby dyskutować nad tematyką wspólnych bieżących i przyszłych prac badawczych. Razem będziemy budować nowoczesny, niskoemisyjny przemysł, oparty o założenia gospodarki obiegu zamkniętego i technologie odzysku metali, które są naszą silną kompetencją.
Łukasiewicz – IMN realizuje nowy projekt
Łukasiewicz – IMN realizuje nowy projekt pt. "EDIH-SILESIA Go digital with us – buduj przewagę dzięki nowoczesnym rozwiązaniom", którego wartość całkowita wynosi 20,3 mln zł.
Projekt realizowany jest w konsorcjum:
- Silesia Smart Systems (lider),
- Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej,
- Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z oo.
- Politechnika Śląska,
- Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych,
- Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny,
- Łukasiewicz – EMAG.
Celem projektu jest wspieranie przedsiębiorstw w usprawnianiu procesów biznesowych/produkcyjnych, produktów lub usług wykorzystujących technologie cyfrowe poprzez:
- zapewnienie dostępu do technicznej wiedzy fachowej i testów, a także możliwość „testowania przed inwestycją”;
- świadczenie usług w zakresie innowacji, takich jak finansowanie doradztwa, szkoleń i rozwoju umiejętności, które mają kluczowe znaczenie dla udanej transformacji cyfrowej;
- pomoc w rozwiązywaniu problemów środowiskowych, w szczególności w korzystaniu z technologii cyfrowych na rzecz zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego.
Projekt otrzymał dofinansowania w ramach Działania 02.22 FENG Współfinansowanie działań EDIH.
Więcej na https://www.silesiasmartsystems.pl/start-3836?lang_id=10
Srebrny Laur Innowacyjności dla Łukasiewicz - IMN
Srebrny Laur Innowacyjności 2022/2023 dla Łukasiewicz – IMN za projekt "Materiały wzorcowe niezbędne w analizie urządzeń elektronicznych i elektrycznych wprowadzanych na rynek UE regulowany dyrektywą RoHS".
Nagrodzone Certyfikowane Materiały Odniesienia dla pięciu różnych matryc (Zn, Sn, Cu, Al, Fe) mają ściśle określone, potwierdzone analitycznie i metrologicznie, pierwiastki wzorcowe, których zawartość reguluje dyrektywa Restriction of Hazardous Substances. Pierwiastki wzorce dla matrycy Sn, Zn, Al i Cu stanowią: Pb, Cd, Cr i Hg natomiast dla Fe: Cd,Cr, Pb i As.
Zobacz składy chemiczne Certyfikowanych Materiałów Odniesienia:
http://www.imn.gliwice.pl/uploads/contents/files/530/certyfikowanemateriralyodniesienia.pdf
Wzorce objęte są zakresem akredytacji Łukasiewicz – IMN przyznanym przez Polskie Centrum Akredytacji pod numerem RM 006.
CRM-y zostały wytworzone w konsorcjum: Łukasiewicz – IMN (lidrer), Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny i Łukasiewicz – KIT w ramach projektu #REFROHS współfinansowanego z dotacji celowej Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Łukasiewicz – IMN realizuje projekt METALLICO
Łukasiewicz – IMN jest partnerem w projekcie METALLICO (Demonstration of battery metals recovery from primary and secondary resources through a sustainable processing methodology), którego celem jest m.in. odzysk cennych metali ze zużytych baterii, jak i ich ocena końcowa. Sektor produkcji baterii od lat doświadcza rosnącego zapotrzebowania na surowce i jest narażony na ryzyko związane z przerwaniem łańcucha dostaw. Obecnie realizowane są różne strategie mające na celu rozwiązanie tego problemu oraz zbudowanie rentownych, zrównoważonych i innowacyjnych łańcuchów wartości. Odzysk metali z odpadów i recykling odgrywa kluczową rolę w tym zadaniu.
Łukasiewicz – IMN w projekcie METALLICO jest odpowiedzialny za opracowanie technologii odzysku Co, Ni oraz Cu ze stopu Fe-As powstającego w procesie pirometalurgicznej produkcji Pb. W Projekcie Metallico Łukasiewicz – IMN realizuje badania w skali laboratoryjnej oraz pilotażowej.
Projekt realizowany jest w Konsorcjum:
- IDENER RESEARCH & DEVELOPMENT AGRUPACION DE INTERES ECONOMICO, Hiszpania - koordynator projektu
- Konsorcjanci:
- Łukasiewicz - IMN, Polska;
- IDENER Research & Development Agrupacion De Interes Economico, Hiszpania;
- Technische Universitaet Bergakademie Freiberg, Niemcy;
- Universitat Politecnica de Catalunya, Hiszpania;
- Teknologian Tutkimuskeskus VTT OY, Finlandia;
- FRAUNHOFER Gesellschaft Zur Forderung Der Angewandten Forschung EV, Niemcy;
- G.E.O.S.Ingenieurgesellschaft Mbh, Niemcy;
- CEMENTOS LA CRUZ, S.L., Hiszpania;
- EUROATOMIZADO SA, Hiszpania;
- GLENCORE NIKKELVERK AS, Norwegia;
- CENTRO DE INVESTIGACION COOPERATIVA DE ENERGIAS ALTERNATIVAS FUNDACION, CIC ENERGIGUNE FUNDAZIOA, Hiszpania;
- COBRE LAS CRUCES SA, Hiszpania;
- CETAQUA, Centro Tecnologico Del Agua, Fundacion Privada, Hiszpania;
- Corporación Chilena De Investigación Del Agua, Chile;
- THARSIS MINING SOCIEDAD LIMITADA, Hiszpania;
- POLITECNICO DI TORINO, Włochy;
- ASISTENCIAS TECNICAS CLAVE SL, Hiszpania;
- RADICAL INNOVATIONS GROUP AB, Finlandia;
- DECHEMA GESELLSCHAFT FUR CHEMISCHETECHNIK UND BIOTECHNOLOGIE, Niemcy;
- GENIKI METALLEUTIKI KAI METALLOURGIKI ANONIMI ETAIRIA - (GENERAL MINING AND METALLURGICAL COMPANY S.A.), Grecja.
Budżet całego projektu: 60 975 495,98 PLN (13220216.00 EUR)
Budżet Łukasiewicz – IMN w Projekcie: 3 133 578,75 PLN (667500.00 EUR)
Okres realizacji: 1.01.2023-31.12.2026
Złoty Medal dla Łukasiewicz – IMN
Podczas China International Expo International Invention Competition Łukasiewicz – IMN zdobył Złoty Medal za „Technologię wytwarzania nanokrystalicznych rdzeni na dławiki filtrów dla poprawy jakości energii elektrycznej i ograniczenia negatywnego wpływu energetyki na środowisko” (Autorzy: dr hab. Aleksandra Kolano-Burian, dr inż. Roman Kolano, mgr inż. Marek Hreczka, mgr inż. Przemysław Zackiewicz, dr inż. Marcin Polak, dr inż. Marcin Karpiński, dr hab. Łukasz Hawełek, mgr inż. Magdalena Steczkowska-Kempka).
Opracowana w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych technologia wytwarzania nanokrystalicznych rdzeni na dławiki filtrów dla poprawy jakości energii elektrycznej i ograniczenia negatywnego wpływu energetyki na środowisko wychodzi naprzeciw potrzebom sektora energetyki ograniczając o 40 % masę wytwarzanych podzespołów oraz dając realne oszczędności energii elektrycznej.
W związku z nieustannym rozwojem technologicznym, mamy do czynienia z coraz większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Rozwój technologii pociąga za sobą również coraz większą ilość nieliniowych urządzeń energoelektronicznych, które generują zniekształcenia harmoniczne w prądzie i wprowadzają je do sieci energetycznej powodując odkształcenie napięcia zasilającego oraz zmniejszając efektywność zużycia energii. Dodatkowo zakłócają one pracę innych odbiorników oraz wprowadzają ryzyko uszkodzenia wrażliwych urządzeń elektronicznych czy elektrycznych. Wszystko to prowadzi do nieuniknionego zaostrzenia przepisów określających poziom odkształceń napięcia i prądu w punkcie przyłączenia, dzięki czemu można utrzymać jakość energii elektrycznej na odpowiednim poziomie oraz ograniczyć niepotrzebne straty mocy czynnej, które w sposób bezpośredni wpływają na cenę energii, a tym samym na koszty produkcji.
Opracowana technologia ma na celu poprawę żywotności maszyn i urządzeń energetycznych poprzez eliminowanie negatywnych skutków występowania wyższych harmonicznych oraz redukcję hałasu, mając na uwadze możliwość magazynowania energii, poprawy jej jakości i ograniczenia negatywnego wpływu energetyki na środowisko naturalne.
Nowe nanokrystaliczne dławiki filtrów, wytwarzane z wykorzystaniem opracowanej technologii, są przyjazne środowisku, a także charakteryzują się: energooszczędnością, zmniejszonymi wymiarami i masą dławików oraz łatwo modyfikowalną konstrukcją.
Ich główne obszary zastosowania to:
- aplikacje energoelektroniczne – wykorzystujące dławiki czoperów, dławiki filtrów pracujących przy szerokim spektrum harmonicznych prądu,
- aplikacje napędowe – wykorzystujące dławiki filtrów sinusoidalnych LC pracujące na wyjściu falowników napędów, dławiki filtrów LCL przekształtników pozwalających na zwrot energii do sieci,
- aplikacje kompensacyjne – wykorzystujące nisko-stratne dławiki kompensacyjne pracujące w obecności wysokiej zawartości wyższych harmonicznych napięcia, niskostratne dławiki rezonansowe pracujące w obecności zawartości wyższych harmonicznych prądu.
Wyróżnienie "Marka Śląska" dla Łukasiewicz - IMN
2 września 2023 r. odbyła się XXIX Wielka Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, podczas której Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych otrzymał wyróżnienie „Marka Śląska” w kategorii #PRODUKT za „Materiały wzorcowe niezbędne w analizie urządzeń elektronicznych i elektrycznych wprowadzanych na rynek UE regulowany dyrektywą RoHS”.
Wyróżnienie jest symbolem jakości, solidności ludzi, firm i instytucji. Odzwierciedla zmiany dokonujące się w województwie. „Marka Śląska” przyznawana jest od 2006 r.
Więcej o tegorocznej Gali na https://tiny.pl/cdqt8.
Galeria: https://tiny.pl/cczf6.
Nagrodzone Certyfikowane Materiały Odniesienia (CRM) zostały opracowane dla pięciu różnych matryc (Zn, Sn, Cu, Al, Fe). Materiały te mają ściśle określone, potwierdzone analitycznie i metrologicznie, pierwiastki wzorcowe, których zawartość reguluje dyrektywa Restriction of Hazardous Substances (RoHS). Pierwiastki wzorce dla matrycy Sn, Zn, Al i Cu stanowią: Pb, Cd, Cr i Hg natomiast dla Fe: Cd,Cr, Pb i As.
Zobacz składy chemiczne Certyfikowanych Materiałów Odniesienia: https://tiny.pl/ct3xh.
Wzorce objęte są zakresem akredytacji Łukasiewicz – IMN przyznanym przez Polskie Centrum Akredytacji pod numerem RM 006.
CRM-y zostały wytworzone w konsorcjum: Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych(lidrer), Łukasiewicz - Górnośląski Instytut Technologiczny i Łukasiewicz - KIT w ramach projektu REFROHS współfinansowanego z dotacji celowej Sieci Badawczej Łukasiewicz.
ZAPYTANIE OFERTOWE dot. zakupu materiałów eksploatacyjnych
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
ul. Sowińskiego 5
44-100 Gliwice, Polska
NIP: 631-020-07-71
REGON: 000027542
Tytuł projektu którego dotyczy zapytanie: Proekologiczna technologia witryfikacji żużla poołowiowego poprzez intensyfikacje pracy krótkiego pieca obrotowego (KPO) wraz z układem kondycjonowania pyłów i gazów procesowych
Numer Projektu którego dotyczy zapytanie: POIR.01.01.01-00-1300/20
Zakup przedmiotu zamówienia będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 1.1.1. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
II. MIEJSCE I SPOSÓB SKŁADANIA OFERT
Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 12.09.2023 r. do godz. 12.00 w
formie pisemnej w Kancelarii Łukasiewicz – IMN lub skanu podpisanej oferty na adres e-mail: piotr.madej@imn.lukasiewicz.gov.pl.
III. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
Przedmiotem zamówienia są:
1) Tygle ceramiczne o wymiarach (śrzew x śrwew x wys) 50x44x75 mm i pojemności 110 ml w ilości 18 szt. wykonane z materiału:
a. skład chemiczny: 99,7% Al2O3,
b. temperatura stosowania co najmniej 1700°C,
c. gęstość co najmniej: 3,86 g/cm3,
d. przewodność cieplna: 29,3 W/mK.
2) Pręty ceramiczne o średnicy 4 mm i długości 600 mm w ilości 1 szt. wykonane z materiału:
a. skład chemiczny: 99,7% Al2O3,
b. temperatura stosowania co najmniej 1700°C,
c. gęstość co najmniej: 3,86 g/cm3,
d. przewodność cieplna: 29,3 W/mK.
Zamawiający dopuszcza składanie ofert na każdą pozycję z osobna. Zamawiający zastrzega możliwość zakończenia procedury zakupowej bez wyboru Oferenta w przypadku przekroczenia budżetu przeznaczonego na poszczególne pozycje Zapytania.
IV. KRYTERIA
OCENY OFERT I OPIS SPOSOBU PRZYZNAWANIA
PUNKTACJI
1. Kryterium oceny oferty: Cena – 100%.
2. Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która będzie zawierała najniższą cenę.
3. Pozostałe oferty będą oceniane wg następującego wzoru:
ilość punktów = (Wmin / Wr ) * 100%
Gdzie:
Wmin – najniższa cena ofert,
Wr – cena oferty rozpatrywanej.
4. Jeżeli nie będzie można wybrać najkorzystniejszej oferty z uwagi na to, iż dwie lub więcej ofert zawierają tę samą cenę, Zamawiający wezwie Oferentów, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez Zamawiającego ofert dodatkowych zawierających nową cenę. Oferenci, składający oferty dodatkowe, nie mogą oferować cen wyższych niż zaoferowane w uprzednio złożonych przez nich ofertach.
ZAPYTANIE OFERTOWE dot. zakupu odczynników chemicznych
I. ZAMAWIAJĄCY
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
ul. Sowińskiego 5
44-100 Gliwice, Polska
NIP: 631-020-07-71
REGON: 000027542
Tytuł projektu którego dotyczy zapytanie: Proekologiczna technologia witryfikacji żużla poołowiowego poprzez intensyfikacje pracy krótkiego pieca obrotowego (KPO) wraz z układem kondycjonowania pyłów i gazów procesowych
Numer Projektu którego dotyczy zapytanie: POIR.01.01.01-00-1300/20
Zakup przedmiotu zamówienia będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 1.1.1. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
II. MIEJSCE I SPOSÓB SKŁADANIA OFERT
Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 12.09.2023 r. do godz. 12.00 w
formie pisemnej w Kancelarii Łukasiewicz – IMN lub skanu podpisanej oferty na adres e-mail: piotr.madej@imn.lukasiewicz.gov.pl.
III. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
Przedmiotem zamówienia są:
1) n-Heksan o czystości >99% – 160 l,
2) Węgiel aktywny – 1kg,
3) Amberlite XAD-2 – 2 opakowania po 500g.
Zamawiający dopuszcza składanie ofert na każdą pozycję z osobna. Zamawiający zastrzega możliwość zakończenia procedury zakupowej bez wyboru Oferenta w przypadku przekroczenia budżetu przeznaczonego na poszczególne pozycje Zapytania lub zmniejszenie ilości zamówienia.
IV. KRYTERIA
OCENY OFERT I OPIS SPOSOBU PRZYZNAWANIA
PUNKTACJI
1.
Kryterium
oceny oferty: Cena – 100%.
2. Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która będzie zawierała najniższą cenę.
3. Pozostałe oferty będą oceniane wg następującego wzoru:
ilość punktów = (Wmin / Wr ) * 100%
Gdzie:
Wmin – najniższa cena ofert,
Wr – cena oferty rozpatrywanej.
4. Jeżeli nie będzie można wybrać najkorzystniejszej oferty z uwagi na to, iż dwie lub więcej ofert zawierają tę samą cenę, Zamawiający wezwie Oferentów, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez Zamawiającego ofert dodatkowych zawierających nową cenę. Oferenci, składający oferty dodatkowe, nie mogą oferować cen wyższych niż zaoferowane w uprzednio złożonych przez nich ofertach.
ZAPYTANIE OFERTOWE dot. zakupu materiałów eksploatacyjnych w postaci drobnej armatury szklanej
I. ZAMAWIAJĄCY
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
ul. Sowińskiego 5
44-100 Gliwice, Polska
NIP: 631-020-07-71
REGON: 000027542
Tytuł projektu którego dotyczy zapytanie: Proekologiczna technologia witryfikacji żużla poołowiowego poprzez intensyfikacje pracy krótkiego pieca obrotowego (KPO) wraz z układem kondycjonowania pyłów i gazów procesowych
Numer Projektu którego dotyczy zapytanie: POIR.01.01.01-00-1300/20
Zakup przedmiotu zamówienia będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 1.1.1. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
II. MIEJSCE I SPOSÓB SKŁADANIA OFERT
Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 12.09.2023 r. do godz. 12.00 w
formie pisemnej w Kancelarii Łukasiewicz – IMN lub skanu podpisanej oferty na adres e-mail: piotr.madej@imn.lukasiewicz.gov.pl.
III. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
Przedmiotem zamówienia są:
1) Nasadki do montażu stalowej siatki dla filtrów o śr. 47 mm – 10 szt.,
2) Siatki ze stali nierdzewnej o średnicy 47 mm – 5 szt.,
3) Klamry do łączenia nasadek do montażu stalowej siatki dla filtrów o śr. 47 mm – 3 szt.,
4) Adaptera ze szlifem kulistym męskim oraz szlifem KZA DN25 – 7 szt.,
5) Klamry do szlifów kulistych z blokadą – 6 szt.,
6) Łącznika kątowego 90° ze szlifem kulistym męskim i żeńskim – 4 szt.
Zamawiający dopuszcza składanie ofert na każdą pozycję z osobna. Zamawiający zastrzega możliwość zakończenia procedury zakupowej bez wyboru Oferenta w przypadku przekroczenia budżetu przeznaczonego na poszczególne pozycje Zapytania.
IV. KRYTERIA
OCENY OFERT I OPIS SPOSOBU PRZYZNAWANIA
PUNKTACJI
1. Kryterium oceny oferty: Cena – 100%.
2. Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która będzie zawierała najniższą cenę.
3. Pozostałe oferty będą oceniane wg następującego wzoru:
ilość punktów = (Wmin / Wr ) * 100%
Gdzie:
Wmin – najniższa cena oferty,
Wr – cena oferty rozpatrywanej.
4. Jeżeli nie będzie można wybrać najkorzystniejszej oferty z uwagi na to, iż dwie lub więcej ofert zawierają tę samą cenę, Zamawiający wezwie Oferentów, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez Zamawiającego ofert dodatkowych zawierających nową cenę. Oferenci, składający oferty dodatkowe, nie mogą oferować cen wyższych niż zaoferowane w uprzednio złożonych przez nich ofertach.
ZAPYTANIE OFERTOWE dot. zakupu materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do przygotowania próbek granulatów miedzi do analizy składu
I. ZAMAWIAJĄCY
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
ul. Sowińskiego 5
44-100 Gliwice, Polska
NIP: 631-020-07-71
REGON: 000027542
Tytuł projektu którego dotyczy zapytanie: Opracowanie innowacyjnej technologii rozdziału granulatów kabli miedzianych pochodzących z recyklingu na czystą miedz (Cu) oraz pobiał (CuSn) poprzez zastosowanie hybrydowych metod separacji mechanicznej
Numer Projektu którego dotyczy zapytanie: POIR.01.01.01-00-0216/21
Zakup przedmiotu zamówienia będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 1.1.1. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
II. MIEJSCE I SPOSÓB SKŁADANIA OFERT
Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 12.09.2023 r. do godz. 12.00 w
formie pisemnej w Kancelarii Łukasiewicz – IMN lub skanu podpisanej oferty na adres e-mail: piotr.madej@imn.lukasiewicz.gov.pl.
III. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
Przedmiotem zamówienia są:
1) Tygle ceramiczne o wymiarach (śrzew x śrwew x wys) 50x44x75 mm i pojemności 110 ml w ilości 9 szt. wykonane z materiału:
a. skład chemiczny: 99,7% Al2O3,
b. temperatura stosowania co najmniej 1700°C,
c. gęstość co najmniej: 3,86 g/cm3,
d. przewodność cieplna: 29,3 W/mK.
2) Pręty ceramiczne o średnicy 4 mm i długości 600 mm w ilości 10 szt. wykonane z materiału:
a. skład chemiczny: 99,7% Al2O3,
b. temperatura stosowania co najmniej 1700°C,
c. gęstość co najmniej: 3,86 g/cm3,
d. przewodność cieplna: 29,3 W/mK.
Zamawiający dopuszcza składanie ofert na każdą pozycję z osobna. Zamawiający zastrzega możliwość zakończenia procedury zakupowej bez wyboru Oferenta w przypadku przekroczenia budżetu przeznaczonego na poszczególne pozycje Zapytania.
IV. KRYTERIA
OCENY OFERT I OPIS SPOSOBU PRZYZNAWANIA
PUNKTACJI
1. Kryterium oceny oferty: Cena – 100%.
2. Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która będzie zawierała najniższą cenę.
3. Pozostałe oferty będą oceniane wg następującego wzoru:
ilość punktów = (Wmin / Wr ) * 100%
Gdzie:
Wmin – najniższa cena oferty,
Wr – cena oferty rozpatrywanej.
4. Jeżeli nie będzie można wybrać najkorzystniejszej oferty z uwagi na to, iż dwie lub więcej ofert zawierają tę samą cenę, Zamawiający wezwie Oferentów, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez Zamawiającego ofert dodatkowych zawierających nową cenę. Oferenci, składający oferty dodatkowe, nie mogą oferować cen wyższych niż zaoferowane w uprzednio złożonych przez nich ofertach.
Łukasiewicz - IMN realizuje projekt GR4FITE3
Projekt "Graphite Resilience for Lithium-Ion battery anodes via sustainable European End-to-End supply chain” (akronim GR4FITE3) otrzymał dofinansowanie w ramach programu Horyzont Europa.
Celem czteroletniego projektu GR4FITE3 jest stworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw dla europejskiego przemysłu związanego z grafitem i materiałami wykorzystywanymi jako anody w ogniwach litowo-jonowych przeznaczonych do zastosowań w pojazdach elektrycznych i magazynach energii współpracujących z OZE. Materiał anodowy będzie stanowił mieszaninę grafitu syntetycznego odzyskanego za pomocą technologii recyklingu i odpowiednio ulepszonego grafitu naturalnego wydobywanego w Europie.
Konsorcjum zbudowane jest z 10 podmiotów z 6 krajów, w skład którego wchodzi jedna z największych działających w Europie kopalnia grafitu Zavalievsky.
Kierownikiem prac ze strony Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych jest prof. dr hab. inż. Grzegorz Lota.
Konsorcjum realizujące projekt zapewni innowacyjne rozwiązania z uwzględnieniem konkurencyjności kosztowej, zademonstruje poprawioną wydajność łańcucha dostaw oraz właściwości pojemnościowe grafitu jako materiału anodowego i wytworzonych z jego wykorzystaniem ogniw, spełniających potrzeby użytkowników końcowych (OEM).
Strona projektu: https://gr4fite3.eu/
This project has received funding from the European Union’s Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101103752.
Przedstawiciele Łukasiewicz - IMN w Wietnamie
W dniach 9-16.07.2023 pracownicy z Centrum Przeróbki Surowców Mineralnych – mgr inż. Łukasz Skrzypiec, mgr inż. Krystian Cichy, mgr inż. Waldemar Mijał – wzięli udział w delegacji biznesowej do Wietnamu, gdzie spotkali się przedstawicielami następujących firm i jednostek:
- GAVAQ – Metallurgical-Mining Equipment and Consulting Technology JSC – firma zajmująca się przeróbką surowców mineralnych metodami mechanicznymi i metalurgicznymi,
- Vinacomin Business School (VBS) – jednostka szkoleniowa firmy Vietnam National Coal-Mineral Industries Holding Corporation Limited (VINACOMIN),
- VINACOMIN Institute of Mining Science and Technology – Instytut zajmujący się badaniami związanymi z górnictwem i przeróbką surowców,
- Departament Zasobów Naturalnych Wietnamu przy Ministerstwie Zasobów Naturalnych i Środowiska,
- Hanoi University of Mining & Geology (HUMG).
Podczas licznych spotkań i wycieczek technicznych przedstawiciele Łukasiewicz – IMN zapoznali się z procesem eksploatacji odkrywkowej rudy miedzi ze złoża Sin Quyen, a także jej dalszej przeróbki mechanicznej metodą flotacji. Wzięli również udział w warsztatach organizowanych przez Katedrę Przeróbki Surowców Mineralnych HUMG, podczas których wygłosili następujące referaty:
- Institute of Non-Ferrous Metals & Center of Mineral Processing – scope of research, experience, industries we suport,
- Flotation of tailings on an example of copper and zinc&lead processing tailings,
- Enrichment of slurries with high content of silver from metalurgical wastes,
- Enrichment of copper & zinc slags from Polish metallurgy industry,
- Application of mechanical treatment methods in recycling industry,
- Shaking tables – old mineral processing device with high potential applications in modern recycling industry.
Pracownicy Łukasiewicz – IMN na konferencji Advanced Materials and Technologies 2023
Pracownicy Łukasiewicz – IMN wzięli udział
w konferencji Advanced Materials and Technologies 2023, w ramach
której zorganizowano panel na temat materiałów i technologii wodorowych
(Materiały, Technologie i Wodór).
Tematyka AMT’2023 obejmowała pięć obszarów:
- Materiały funkcjonalne i konstrukcyjne,
- Zaawansowana obróbka cieplna, mechaniczna i chemiczna oraz inżynieria powierzchni,
- Charakterystyka i modelowanie materiałów,
- Zastosowania materiałów: materiały dla transportu, materiały dla elektroniki, biomateriałów i bioinżynierii, materiały dla energetyki,
- Młodzi badacze – Zaawansowane materiały i technologie.
Patronat honorowy nad konferencją objął Rektor Politechniki Śląskej – prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
Podczas konferencji przedstawiciele Łukasiewicz – IMN zaprezentowali następujące referaty:
- Powder materials synthesized with the addition of rhenium (K. Czechowska, A. Wrona, K. Bilewska, M. Lis, P. Tomczyk, M. Osadnik, M. Węglowski).
- Rhenium Modified Spherical Powder for Additive Manufacturing (A. Wrona, M. Lis, K. Pęcak, A. Czech, A. Sekuła, M. Czerny, J. Mazur, A. Kukofka, M. Krzywiecki)
- Coatings produced by thermal silvering methods (A. Hryniszyn , A. Wrona, O. Jeremiasz, R. Pawłowski, B. Pawłowski, M. Osadnik, K. Czechowska, A. Ślusarek, A. Czech, K. Pęcak , K. Bilewska, P. Sobik, H. Błażyca, F. Szendera).
Konferencji towarzyszyła sesja posterowa, w której nagrodę zdobył plakat pt. Effect of microadditives on selected properties of magnesium copper after deformation autorstwa pracowników Łukasiewicz - IMN: D. Kołacz, W. Głuchowski, Z. Rdzawski, M. Łagoda, M. Maleta, K. Krukowski, M. Drajewicz.
Inne postery pracowników Łukasiewicz – IMN:
- Effect of recycling copper addition and semi-continuous casting speed on crystal size and mechanical properties of copper (M. Maleta, W. Głuchowski, Z. Rdzawski, M. Łagoda, J. Domagała-Dubiel).
- Analysis of the structure and properties of welded joints made in aluminum alloys by electron beam welding (EBW) and friction stir welding (FSW) (M. Mitka, S. Boczkal , B. Płonka, M. St. Węglowski, Al. Węglowska, P. Śliwiński).
- The influence of micro-alloying on the microstructure of Al-Mg alloy containing 7 wt.% of Mg (K. Limanówka, S. Boczkal, P. Korczak, D. Kapinos, M. Węgrzyn, E. Szymańska, A. Góral).
- Influence of the Continuous Rotary Extrusion (CRE) process parameters on crystallographic orientation and texture development in AZ series magnesium alloys (M. Mitka, W. Z. Misiołek, S. Boczkal, M. Węgrzyn, W. Szymański, R. Skrzyńska).
- Functional conversion coatings on biodegradable magnesium alloys for bone implant applications (M. Karaś, M. Bieda, S. Boczkal, Ł. Maj).
- The influence of zeta potential on the stability of nanoparticles dispersion in galvanic bath used for composite hard anodic oxide coatings production (A. Kozik, M. Nowak, A. Góral).
Wybór audytora do projektu nr POIR.04.01.04-00-0008/20-00
Informujemy, iż w odpowiedzi na zapytanie ofertowe dotyczące audytu wydatkowania środków otrzymanych przez konsorcjum w składzie: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych (Lider), ZAKŁAD DZIAŁALNOŚCI INNOWACYJNEJ "INNOVATOR" Sp. z o.o. (Konsorcjant), na realizację projektu w ramach umowy nr POIR.04.01.04-00-0008/20-00, pt. „Innowacyjna technologia wytwarzania nanokomponentów Re z odpadów pochodzących z recyclingu”, wpłynęło 7 ofert.
Dnia 19.07.2023 r. dokonano ostatecznego wyboru audytora. Najkorzystniejszą ofertę złożyła Kancelaria Rachunkowo-Audytorska Biegły Rewident Tomasz Niedźwiedź z siedzibą: ul. Kopernika 3, 86-100 Świecie.
Zaproszenie do składania ofert na przeprowadzenie usługi audytu projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 4.1 Badania naukowe i prace rozwojowe, Poddziałania 4.1.4
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z siedzibą w 44-100 Gliwice, ul. Sowińskiego 5, zaprasza do składania ofert na przeprowadzenie usługi audytu projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 4.1 Badania naukowe i prace rozwojowe, Poddziałania 4.1.4 Projekty aplikacyjne – „Innowacyjna technologia wytwarzania nanokomponentów Re z odpadów pochodzących z recyclingu”.
1. Przedmiotem zapytania jest przeprowadzenie audytu wydatkowania środków otrzymanych przez Konsorcjum w składzie: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych – Lider, ZAKŁAD DZIAŁALNOŚCI INNOWACYJNEJ "INNOVATOR" Sp. z o.o. – konsorcjant, na realizację projektu w ramach umowy nr: POIR.04.01.04-00-0008/20-00, pt. „Innowacyjna technologia wytwarzania nanokomponentów Re z odpadów pochodzących z recyclingu”, w oparciu o §14 ust. 17 Umowy o dofinansowanie Projektu.
Osobą uprawnioną do przeprowadzenia audytu jest osoba spełniająca warunki określone w art. 286 ustawy z dn. 27.08.2009 o finansach publicznych (Dz. U. nr 157, poz. 1240, z późn. zm.). Audytu należy dokonać w siedzibach Konsorcjantów. Forma przeprowadzenia audytu zostanie uzgodniona z wyłonionym oferentem.
Będzie on obejmował sprawdzenie:
- Wiarygodności danych liczbowych i opisowych zawartych w dokumentach związanych z realizowanym projektem,
- Realizacji wydatków i uzyskania założonych efektów związanych z audytowanym projektem, zgodnie z wymaganiami zawartymi we wniosku, decyzji lub umowie,
- Poprawności dokumentowania i ujęcia operacji gospodarczych w wyodrębnionej dla projektu ewidencji księgowej.
2. Planowany termin rozpoczęcia audytu – druga połowa lipca 2023 r., termin zostanie ostatecznie uzgodniony po dokonaniu wyboru audytora.
3. Oferty prosimy przesłać mailem na adres zofia.zwerdling@imn.lukasiewicz.gov.pl do dnia 17.07.2023 r. Oferta powinna zawierać: cenę netto i brutto, oświadczenie o spełnianiu warunków bycia audytorem, listę referencyjną audytowanych w ostatnich 3 latach (2020-2022) projektów finansowanych przez NCBR wraz z podaniem programu NCBR, Oświadczenie o braku powiązań osobowych lub kapitałowych między zamawiającym a wykonawcą. Projekty bez podania rodzaju projektu i nazwy programu NCBR, nie będą brane pod uwagę podczas wyboru oferty.
4. Wyniki postępowania (wybór audytora i liczba złożonych ofert) zostaną zamieszczone na stronie internetowej Instytutu.
5. Osobą uprawnioną do rozmów z oferentami jest Zofia Zwerdling, tel. 32 238 04 75.
6. Podstawowe dane o projekcie:
- Projekt pt. „Innowacyjna technologia wytwarzania nanokomponentów Re z odpadów pochodzących z recyclingu” realizowany jest w latach 2021-2023 przez Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Sowińskiego 5,
- Liczba złożonych i zatwierdzonych wniosków o płatność – 13szt., w tym 8 szt. rozliczających poniesione koszty w wysokości 51,54 % wartości wydatków kwalifikowanych ogółem,
- Liczba Raportów – 2 szt.
- Całkowite planowane koszty realizacji projektu wynoszą: 6 278 707,35 PLN, w tym dofinansowanie NCBR wynosi 5 374 092,25 PLN.
7. Oryginały dokumentów zostaną udostępnione audytorom w miejscach ich przechowywania.
8. W niniejszym
postępowaniu nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo
zamówień publicznych (tekst jednolity Dz.U. 2021 poz. 1129, z późn. zm.).
9. Łukasiewicz – IMN zastrzega sobie prawo zamknięcia postępowania w każdym czasie bez wyboru oferty i podania przyczyn.
Debata pt. Polskie wynalazki – recepta na pełny sukces z udziałem dr hab. Aleksandry Kolano-Burian
Z okazji 10. edycji konkursu Eureka! GDP odbyła się debata pt. Polskie wynalazki – recepta na pełny sukces. W debacie wzięli udział: dr hab. Aleksandra Kolano-Burian (Centrum Materiałów Funkcjonalnych w Łukasiewicz – IMN), Krzysztof Kurowski (Polpharma), Anna Czarnecka, PhD (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), Wojciech Murdzek (Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych), Jacek Stryczynski (PKO Bank Polski). Dyskusję prowadził Jacek Pochłopień (redaktor ds. projektów specjalnych infor.pl).
W
trakcie debaty rozmawiano o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by
powstał wynalazek, który odniesie sukces, jak nawiązać współpracę z
przedsiębiorcami, jakie są trendy w obszarze biotechnologii medycznej w
Polsce oraz o znaczeniu sztucznej inteligencji we współczesnej
medycynie.
Obejrzyj debatę na https://eureka.dziennik.pl/.
***
W
2021 r. w konkursie „Eureka! Dziennik Gazeta Prawna – odkrywamy polskie
wynalazki" zespół pod kierownictwem dr hab. Aleksandry Kolano-Burian
zdobył I miejsce za technologię „Rdzeń magnetycznie miękki
bezszczotkowego, stałoprądowego silnika elektrycznego z magnesami
trwałymi małej mocy” (zespół: dr Roman Kolano, dr hab. Aleksandra
Kolano-Burian, mgr inż. Marek Hreczka, mgr inż. Przemysław Zackiewicz,
dr inż. Marcin Polak). Więcej temat nagrodzonej technologii na https://tiny.pl/cgnz9.
Łukasiewicz – IMN na Innovatorium '23
20 czerwca 2023 r. odbyło się w Poznaniu Innovatorium – największe wydarzenie poświęcone B+R w Polsce.
Podczas tego wydarzenia zespół pod kierownictwem dr hab. Aleksandry Kolano-Burian został nominowany do Nagrody Ignac 2023 w kategorii Wdrożenie Roku za „Nowoczesne materiały dla energetyki odnawialnej i transportu”.
Dr hab. inż. Katarzyna Leszczyńska-Sejda wzięła udział w panelu nt. Technologii dla Zielonej Transformacji, który poprowadziła Dominika Bagińska-Chyłek. W dyskusji brali udział: Ireneusz Baic, Katarzyna Ławińska, Grzegorz Malinowski, Małgorzata Niziurska.
Na Arenie Prezentacji o bateriach termicznych
przeznaczonych do amunicji inteligentnej rozmawiali Sławomir Styczyński i
Jarosław Grzęda z Mesco, a Magdalena Przybylczak opowiadała o ogniwach
litowo-siarkowych typu „pouch” podczas Roundtable z CIECH S.A.
W panelu dyskusyjnym nt. Partnerstw europejskich prowadzonym przez Dominikę Bagińską-Chyłek wziął udział dr Wojciech Burian – Zastępca Dyrektora ds. Badawczych. Wśród panelistów znaleźli się: Ewa Kocinska-Lange, Joanna Broy, Marta Cudziło, Radosław Pilut. Rozmawiano o korzyściach, jakie daje udział polskich podmiotów w Partnerstwach.
Równolegle trwał DemoDay, w którym swój pomysł na biznes SMARTCOATINGS zaprezentowały Alicja Hryniszyn, Agnieszka Sierczyńska i Marzena Nowicka-Nowak.
W ramach Alei Ekspertów konsultacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania ze środków Programu Horyzont Europa udzielały Kamila Luft oraz Marlena Bator z Branżowego Punktu Kontaktowego Zrównoważona Gospodarka.
A po części oficjalnej integracja i rywalizacja drużynowa!
Wybór audytora do projektu nr POIR.01.01.01-00-1300/20-00
Informujemy, iż w odpowiedzi na zapytanie ofertowe dotyczące audytu wydatkowania środków otrzymanych przez Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych na realizację projektu w ramach umowy nr POIR.01.01.01-00-1300/20-00, pt.: „Proekologiczna technologia witryfikacji żużla poołowiowego poprzez intensyfikacje pracy krótkiego pieca obrotowego (KPO) wraz z układem kondycjonowania pyłów i gazów procesowych”, wpłynęło 6 ofert.
Dnia 12.06.2023 r. dokonano ostatecznego wyboru audytora. Najkorzystniejszą ofertę złożył AB Audyt Artur Bołdak, ul. Zielony Zakątek 46, Grabówka, 15-523 Białystok.
Medal Sapientia et Veritas dla prof. Grzegorza Loty
W ostatnim dniu Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa” Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wraz z Sekretarzem Stanu w MEiN Wojciechem Murdzkiem wręczyli Medale Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej. W gronie nagrodzonych znalazł się prof. dr hab. inż. Grzegorz Lota – Dyrektor Łukasiewicz – IMN Oddział w Poznaniu. W jego imieniu nagrodę odebrała dr inż. Barbara Juszczyk – Dyrektor Łukasiewicz – IMN. Więcej na https://tiny.pl/cxrst
206 Kwartalna Konferencja Naukowo-Techniczna SITMN - program
206 Kwartalna Konferencja Naukowo – Techniczna SITMN
Metale lekkie - działalność firm na rzecz rozwoju przemysłu metali nieżelaznych
oraz
Jubileusz 50-lecia pracy zawodowej Pana Dyrektora Andrzeja Kłyszewskiego
5-6 czerwca 2023 –Wisła, Hotel Gołębiewski
Program konferencji
Poniedziałek, 5 czerwca 2023
13.30 Lunch
15.00 Otwarcie konferencji
- Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych, Prezes SITMN dr inż. Barbara Juszczyk
- Prezes Honorowy SITMN Prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek
15.15–17.00 Sesja I
Przetwórstwo aluminium i stopów aluminium
- „Stopy aluminium - wybrane badania aplikacyjne do innowacyjnych zastosowań” – prof. dr hab. inż. Jarosław Mizera; Politechnika Warszawska
- „Aplikacja stopów aluminium w nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych systemów podwieszenia trakcji kolejowej dużych prędkości jazdy” – dr hab. inż. Grzegorz Kiesiewicz, Profesor AGH
- „Rozwój Gränges Konin S.A. – siła współpracy z Łukasiewicz-Instytut Metali Nieżelaznych Oddział w Skawinie” - dr inż. Paweł Rutecki; Dyrektor Rozwoju i Inwestycji Gränges Konin S.A.
- Nowe wyzwania rynkowe w kontekście wdrażania trudnych profili ze stopów aluminium” – mgr inż. Tadeusz Darul; Albatros Aluminium Sp. z o.o. Wałcz
- Aktualna sytuacja w polskiej branży aluminium” – Andrzej Michalski-Stępkowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Aluminium
- Enhancement of strength-ductility synergy of SLM AlSi10Mg alloy through ECAP processing - Przemysław SNOPIŃSKI, Stanislav RUSZ, Ondřej HILŠER, Martin PASTRŇÁK – VSB Technical University of Ostrava
- „Przegląd tendencji rozwojowych na rynku aluminium” – dr inż. Joanna Hrabia-Wiśnios; Łukasiewicz – IMN Oddział w Skawinie
- „Metalograficzna analiza ilościowa wtrąceń nad filtrem Prefil Footprinter® na przykładzie stopów SALEMA pochodzących w 100% ze złomu” – dr inż. Sonia Boczkal; Łukasiewicz – IMN Oddział w Skawinie
- „Wpływ mikrododatków na stabilność własności
mechanicznych stopów serii 5xxx z podwyższoną zawartością Mg” – mgr inż. Kamila Limanówka; Łukasiewicz - IMN Oddział w Skawinie
17.00–17.30 Przerwa kawowa
17.30–19.00
Jubileusz 50-lecia pracy w Instytucie Metali Nieżelaznych Pana Dyrektora dr inż. Andrzeja Kłyszewskiego – Laudacja Pana prof. Józefa Zasadzińskiego
20.00 Uroczysta kolacja
Wtorek, 6 czerwca 2023
9.00 – 13.00 Sesja II
Działalność firm na rzecz rozwoju przemysłu metali nieżelaznych
- „Działalność IGMNiR na rzecz przemysłu metali nieżelaznych” – Kazimierz Poznański, Prezes
- IGMNiR„BIPROMET – Świat VUCA i nowe wyzwania”– Dariusz Kubiak, Prezes Bipromet S.A.
- „Tańsza energia elektryczna i cieplna dla przemysłu MN, zagospodarowanie ciepła odpadowego” – Tadeusz Baj, Dyr. Ds. Rozwoju, Prokurent Smart EPC
- „Ochrona Środowiska w przemyśle metali nieżelaznych – konieczny koszt czy okazja do rozwoju?” – dr Krzysztof Rajczykowski Łukasiewicz – IMN
- „Nastawieni na przemysł – możliwości i oferta Centrum Chemii Analitycznej Łukasiewicz – IMN”– dr inż. Tadeusz Gorewoda, MBA, Łukasiewicz – IMN
1100 – 1130 Przerwa kawowa
- „Najnowsze rozwiązania obróbki cieplnej oferowane przez SWSA dla przemysłu metali nieżelaznych” – Tomasz Kaczmarczyk, Kierownik Działu Sprzedaży SECO/WARWICK S.A.
- „Arsen w rafinacji miedzi i jego wpływ na ceramikę ogniotrwałą"– dr inż. Klaudia Wiśniewska Tobiasz, ZM Ropczyce S.A.
- „Odzysk surowców krytycznych i strategicznych dla UE w Łukasiewicz - IMN Oddział w Legnicy" – Arkadiusz Szpakowski, Ewa Szydłowska - Braszak, Katarzyna Pronkiewicz, Paula Kolanowska, Łukasiewicz – IMN Oddział w Legnicy
- „Nowoczesne technologie hydrometalurgiczne dla przemysłu metali nieżelaznych” – dr hab. inż. Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Łukasiewicz – IMN
- „Piroliza materiałów biomasowych do biowęgla w kontekście jego zastosowania jako reduktora w metalurgii metali nieżelaznych” – mgr inż. Łukasz Myćka, Łukasiewicz – IMN
- „Własności alternatywnych materiałów węglonośnych” – mgr inż. Łukasz Kortyka, Łukasiewicz – IMN
- Inne
Podsumowanie i zakończenie konferencji
13.30 Lunch
Sesja Posterowa
Poster nr 1
„Ocena podatności na zgrzewanie stopów AlMgSi(Cu) w procesie wyciskania z użyciem matryc mostkowo-komorowych”
Autorzy: Bartłomiej Płonka, Piotr Korczak, Konrad Żyłka, Marek Rajda, Sonia Boczkal, Mateusz Węgrzyn, Bogusław Augustyn, Dariusz Leśniak.
Projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” – projekt nr TECHMATSTRATEG-III/0040/2019 pt. „Opracowanie technologii wyciskania kształtowników z ultra-wytrzymałych stopów AlMgSi(Cu)”
Poster nr 2
„Innowacyjne, hydrometalurgiczne technologie produkcji związków renu z odpadów z recyklingu dedykowane dla przemysłu katalitycznego, elektromobilnego, lotniczego i obronnego”
Autorzy: Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Patrycja Kowalik, Karolina Goc, Karolina Pianowska, Joanna Malarz, Mateusz Ciszewski, Arkadiusz Palmowski, Michał Ochmański, Michał Babiński, Dorota Kopyto, Grzegorz Benke
Praca stanowi element Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Small Grant 2020 NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00 (11/PE/0146/21), pt. Innovative hydrometallurgical technologies for the production of rhenium compounds from recycled waste materials for catalysis, electromobility, aviation and defense industry
Poster nr 3
„Badania elektrowydzielania dwuskładnikowych proszków stopowych Ni-Re, Co-Re z roztworów odpadowych”
Autorzy: Patrycja Kowalik, Dorota Kopyto, Joanna Malarz, Karolina Goc, Mateusz Ciszewski, Michał Drzazga, Szymon Orda, Grzegorz Benke, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Projekt NanoRen „Innowacyjna technologia wytwarzania nanokomponentów Re z odpadów pochodzących z recyklingu”, Działanie 4.1, Poddziałania 4.1.4 Projekty Aplikacyjne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i NCBR, POIR.04.01.04-00-0008/20
Poster nr 4
„Innowacyjna technologia recyklingu trudno przetwarzalnych odpadów aluminiowych na drodze konsolidacji plastycznej za pomocą metody CRE”
Autorzy: Jakub Bem, Monika Mitka, Mateusz Węgrzyn, Wojciech Szymański, Łukasz Grzebinoga
Dzień Dziecka w Łukasiewicz - IMN
Złoty Medla dla Łukasiewicz - IMN
Złoty Medal na 16 Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® 2023 za „Innowacyjną technologię rozdziału granulatów kabli miedzianych pochodzących z recyklingu na czystą miedz (Cu) oraz pobiał (CuSn) poprzez zastosowanie hybrydowych metod separacji mechanicznej”.
Technologia powstała w wyniku współpracy firmy MERCURY HM Sp. z o.o. Sp.k. z Sieć Badawcza Łukasiewicz — Instytutem Metali Nieżelaznych, a jej twórcami są: dr inż. Piotr Madej, mgr inż. Radosław Zybała, Henryk Mikołajczyk, mgr Marta Lewandowska, mgr inż. Łukasz Kortyka, mgr inż. Łukasz Myćka, mgr inż. Grzegorz Krawiec, mgr Maciej Ryłko, mgr inż. Dawid Sojka, dr inż. Tomasz Sak, mgr Dariusz Lewandowski.
MERCURY HM wraz Łukasiewicz — IMN otrzymali również EKO NAGRODĘ Prezesa Polskiej Izby Ekologii za najlepszy ekologiczny wynalazek pn. „Innowacyjna technologia rozdziału granulatów kabli miedzianych pochodzących z recyklingu na czystą miedz (Cu) oraz pobiał (CuSn) poprzez zastosowanie hybrydowych metod separacji mechanicznej”.
Nagrodzona technologia powstała w ramach projektu pt. „Opracowanie innowacyjnej technologii rozdziału granulatów kabli miedzianych pochodzących z recyklingu na czystą miedz (Cu) oraz pobiał (CuSn) poprzez zastosowanie hybrydowych metod separacji mechanicznej” realizowanego przez konsorcjum MERCURY HM Sp. z o.o. Sp.k. oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz — Instytut Metali Nieżelaznych w ramach programu NCBR Szybka Ścieżka, dla którego kwota dofinansowania wyniosła 5 091 678,00 zł.
ZAPYTANIE OFERTOWE dot. zakupu materiałów eksploatacyjnych do pieców wysokotemperaturowych
I. ZAMAWIAJĄCY
Sieć Badawcza Łukasiewicz — Instytut Metali Nieżelaznych
ul. Sowińskiego 5
44-100 Gliwice, Polska
NIP: 631-020-07-71
REGON: 000027542
Tytuł projektu którego dotyczy zapytanie:
Proekologiczna technologia witryfikacji żużla poołowiowego poprzez intensyfikacje pracy krótkiego pieca obrotowego (KPO) wraz z układem kondycjonowania pyłów i gazów procesowych
Numer Projektu którego dotyczy zapytanie:
POIR.01.01.01-00-1300/20
Zakup przedmiotu zamówienia będzie realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Poddziałanie 1.1.1. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
II. MIEJSCE I SPOSÓB SKŁADANIA OFERT
Ofertę należy złożyć w terminie do dnia 12.06.2023 r. w formie pisemnej w Kancelarii Łukasiewicz – IMN lub skanu podpisanej oferty na adres e-mail: piotr.madej@imn.lukasiewicz.gov.pl.
III. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
Przedmiotem zamówienia są:
1. Materiały eksploatacyjne do pieców wysokotemperaturowych w postaci wysokotemperaturowego wyłożenia ogniotrwałego w postaci płyt z włókien ceramicznych o temperaturze pracy ciągłej 1750°C o parametrach:
- skład chemiczny: 81% Al2O3– 19% SiO2
- gęstość: 400 kg/m3
- przewodność cieplna w 1400°C: 0,35 W/mK w ilości ok. 0,042m3 (1,5 szt. płyt o wymiarach 900x600x50mm)
2. Materiały eksploatacyjne do pieców wysokotemperaturowych w postaci elementów grzejnych typu: MolyCom GE/P1158/A/2022 w ilości 6 szt. do wysokotemperaturowego pieca.
Zamawiający dopuszcza składanie ofert na każdą pozycję z osobna. Zamawiający zastrzega możliwość zakończenia procedury zakupowej bez wyboru Oferenta w przypadku przekroczenia budżetu przeznaczonego na poszczególne pozycje Zapytania.
IX. KRYTERIA OCENY OFERT I OPIS SPOSOBU PRZYZNAWANIA PUNKTACJI
1. Kryterium oceny oferty: Cena - 100%
2. Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która będzie zawierała najniższą cenę.
3. Pozostałe oferty będą oceniane wg następującego wzoru: ilość punktów = (Wmin / Wr ) * 100%
Gdzie:
- Wmin – najniższa cena oferty
- Wr – cena oferty rozpatrywane
4. Jeżeli nie będzie można wybrać najkorzystniejszej oferty z uwagi na to, iż dwie lub więcej ofert zawierają tę samą cenę, Zamawiający wezwie Oferentów, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez Zamawiającego ofert dodatkowych zawierających nową cenę. Oferenci, składający oferty dodatkowe, nie mogą oferować cen wyższych niż zaoferowane w uprzednio złożonych przez nich ofertach.
Zaroszenie do składania ofert na przeprowadzenie usługi audytu projektu realizowanego w ramach w ramach konkursu 1/1.1.1/2020 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw, podziałanie 1.1.1
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali
Nieżelaznych z siedzibą w 44-100 Gliwice, ul. Sowińskiego 5, zaprasza do składania ofert na przeprowadzenie
usługi audytu projektu realizowanego w ramach w ramach konkursu
1/1.1.1/2020 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Działanie 1.1
Projekty B+R przedsiębiorstw, podziałanie 1.1.1
- „Proekologiczna
technologia witryfikacji żużla poołowiowego poprzez intensyfikacje pracy
krótkiego pieca obrotowego (KPO) wraz z układem kondycjonowania pyłów i gazów
procesowych”.
1. Przedmiotem zapytania jest przeprowadzenie audytu wydatkowania środków otrzymanych przezSieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych na realizację projektu w ramach umowy nr: POIR.01.01.01-00-1300/20-00 pt. „Proekologiczna technologia witryfikacji żużla poołowiowego poprzez intensyfikacje pracy krótkiego pieca obrotowego (KPO) wraz z układem kondycjonowania pyłów i gazów procesowych”, w oparciu o §14 Umowy o dofinansowanie Projektu.Osobą uprawnioną do przeprowadzenia audytu jest osoba spełniająca warunki określone w art. 286 ustawy z dn. 27.08.2009 o finansach publicznych (Dz. U. nr 157, poz. 1240, z późn. zm.). Audytu należy dokonać w siedzibach Konsorcjantów. Forma przeprowadzenia audytu zostanie uzgodniona z wyłonionym oferentem, a wpływ na nią będzie miała sytuacja epidemiologiczna w kraju.
Będzie on obejmował sprawdzenie:
- Wiarygodności danych liczbowych i opisowych zawartych w dokumentach związanych z realizowanym projektem,
- Realizacji wydatków i uzyskania założonych efektów związanych z audytowanym projektem, zgodnie z wymaganiami zawartymi we wniosku, decyzji lub umowie,
- Poprawności dokumentowania i ujęcia operacji gospodarczych w wyodrębnionej dla projektu ewidencji księgowej.
2. Planowany termin rozpoczęcia audytu - 15 czerwca 2023 r., zostanie ostatecznie uzgodniony po dokonaniu wyboru audytora.
3. Oferty prosimy przesłać mailem na adres zofia.zwerdling@imn.lukasiewicz.gov.pl do 9 czerwca 2023 r. Oferta powinna zawierać:
- cenę netto i brutto,
- oświadczenie o spełnianiu warunków bycia audytorem,
- listę referencyjną audytowanych w ostatnich 3 latach (2020-2022) projektów finansowanych przez NCBR wraz z podaniem programu NCBR,
- oświadczenie o braku powiązań osobowych lub kapitałowych między zamawiającym a wykonawcą.
Projekty bez podania rodzaju projektu i nazwy programu NCBR, nie będą brane pod uwagę podczas wyboru oferty.
4. Wyniki postępowania (wybór audytora i liczba złożonych ofert) zostaną zamieszczone na stronie internetowej Instytutu.
5. Osobą uprawnioną do rozmów z oferentami jest Zofia Zwerdling, tel. +48 32 238 04 75.
6.Podstawowe dane o projekcie:Projekt pt.„Proekologiczna technologia witryfikacji żużla poołowiowego poprzez intensyfikacje pracy krótkiego pieca obrotowego (KPO) wraz z układem kondycjonowania pyłów i gazów procesowych” realizowany jest w latach 2021-2023 przez Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych z siedzibą w 44-100 Gliwice, ul. Sowińskiego 5,
Liczba złożonych i zatwierdzonych wniosków o płatność rozliczających poniesione koszty – 8 szt. rozliczających 53,40% wartości wydatków kwalifikowanych ogółem
Liczba Raportów – 2 szt.
Całkowite planowane koszty realizacji projektu wynoszą: 4 017 602,50 PLN, w tym dofinansowanie NCBR wynosi 1 761 043,50 PLN.
7. Oryginały dokumentów zostaną udostępnione audytorom w miejscach ich przechowywania.
8. W niniejszym postępowaniu nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz.U. 2021 poz. 1129, z późn. zm.) – zgodnie z art. 4 pkt 8 tejże ustawy, tj. ze względu na fakt, iż szacowana wartość zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotówkach równowartości 30.000 euro.
9. Łukasiewicz – IMN zastrzega sobie prawo zamknięcia postępowania w każdym czasie bez wyboru oferty i podania przyczyn.
Szabla oficerska dla mgr. Ryszarda Jedleckiego
W dniach 15-17 maja br. odbył się XVI Kongres ochrony informacji niejawnych, biznesowych i ochrony danych osobowych.
Kongres miał wyjątkowe znaczenie dla bezpieczeństwa gospodarczego z powodu m.in.: pandemii, wojny w Ukrainie, wrogich służb specjalnych, zorganizowanych grup przestępczych i cyberzagrożeń.
W
Kongresie wziął udział Pełnomocnik Dyrektora Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych ds. Ochrony Informacji Niejawnych
mgr Ryszard Jedlecki, który został wyróżniony szablą oficerską za wzorową pracę na rzecz
ochrony informacji niejawnych. Gratulujemy!
Kongres jest najważniejszym i najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem
edukacyjnym w Polsce odbywającym się od 2005 roku, mającym istotne
znaczenie i wpływ na stan bezpieczeństwa państwa, firm, instytucji i
obywateli. Więcej na https://tiny.pl/chprc.
Nagrody dla pracowników Łukasiewicz - IMN
Podczas Dnia Hutnika wręczono nagrody pracownikom Łukasiewicz - IMN.
Złoty Krzyż Zasługi
- Piotr Bednarek
- Tomasz Chorąży
- Krystian Cichy
- Aleksandra Kolano-Burian
- Adriana Wrona
Srebrny Krzyż Zasługi
- Bogusław Augustyn
- Sonia Boczkal
- Beata Cwolek
- Wojciech Głuchowski
- Wiesław Kazana
- Dorota Kopyto
- Grzegorz Krawiec
- Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Brązowy Krzyż Zasługi
- Tadeusz Gorewoda
- Marcin Karpiński
- Joanna Kulasa
- Jacek Mazur
- Bartłomiej Płonka
- Arkadiusz Szpakowski
Konkurs na najlepszą publikację i monografię w 2022 roku
Pierwsza nagroda:
Ozonation with ammoxidation as a method of obtaining O,N-doped carbon electrode material to electrochemical capacitors (Electrochimica Acta)
Microsupercapacitors – Materials under research: Nanomaterials, aerogels, biomaterials, composite, inks (Rozdział w monografii, Elsevier Ltd)
Handbook of Energy Materials Flow batteries recent advancement and challenges (Rozdział w monografii, Springer Nature Singapore Pte Ltd.)
Autorzy: Łukasz Kolanowski, Katarzyna Lota, Grzegorz Lota
Druga nagroda ex aequo:
Magnetodielectric and low-frequency microwave absorption properties of entropy stabilised ferrites and 3D printed composites (Composites Part B)
Autorzy: Marcin Polak, Tymon Warski, Patryk Włodarczyk, Łukasz Hawełek, Bartosz Jóźwik, Aleksandra Kolano-Burian, Adrian Radoń
oraz
The influence of ultra-rapid annealing on nanocrystallization and magnetic properties of Fe76-xNi10B14Cux alloys; (Journal of Alloys and Compounds)
Autorzy: Aleksandra Kolano-Burian, Adrian Radoń, Tymon Warski, Marcin Karpiński, Łukasz Hawełek
Trzecia nagroda ex aequo:
Magnetic properties evolution and crystallization behaviour of vacuum-and air-long-term-annealed rapidly quenched FE80.3 Co5 Cu0.7 B14 alloys (Scientific Reports)
Autorzy: Łukasz Hawełek, Tymon Warski, Przemysław Zackiewicz, Andrzej Hudecki, Aleksandra Kolano-Burian
oraz
Electrocatalytic performance of oxygen-activated carbon fibre felt anodes mediating degradation mechanism of acetaminophen in aqueous environments (Chemosphere)
Autorzy: Katarzyna Lota, Grzegorz Lota
Wyróżnienie:
Comparison of physicochemical, mechanical and (micro-) biological properties of sintered scaffolds based on natural- and synthetic hydroxyapatite supplemented with selected dopants – (International Journal of Molecular Sciences)
Biodegradable and non-biodegradable biomaterials and their effect on cell differentiation – (International Journal of Molecular Sciences)
Autorzy: Andrzej Hudecki, Aleksandra Kolano-Burian, Patryk Włodarczyk
Konkurs na najlepszą pracę badawczo-rozwojową w 2022 roku
Pierwsza nagroda:
Węglowe materiały kompozytowe o podwyższonych właściwościach eksploatacyjnych przeznaczone na elementy dla przemysłu metalurgicznego
Autorzy: Anna Brudny, Joanna Kulasa, Beata Cwolek, Witold Malec
Druga nagroda ex aequo:
Nowej generacji wysokoindukcyjne nanokrystaliczne materiały magnetycznie miękkie
Autor: Łukasz Hawełek
oraz
Opracowanie kompozytu do wytwarzania warstw przewodzących na elementach styków elektroenergetycznych metodą termicznego srebrzenia
z dodatkiem ultradrobnych cząstek miedzi, tlenku miedzi lub cząstek miedzi pokrytych srebrem
Autorzy: Adriana Wrona, Alicja Hryniszyn, Andrzej Ślusarek, Jacek Mazur
Trzecia nagroda ex aequo:
Budowa instalacji pilotażowej do przerobu koncentratu Pb-Zn PE zlecona przez firmę KGHM Polska Miedź S.A., a realizowana w konsorcjum
z Bipromet S.A.
Autorzy: Zbigniew Szołomicki, Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Andrzej Chmielarz, Agnieszka Fijałkowska, Ryszard Kurowski,
Leszek Mulawa, Urszula Raszka, Dorota Kopyto, Patrycja Kowalik, Michał Ochmański, Arkadiusz Palmowski
oraz
Opracowywane we współpracy z środowiskiem medycznym prototypy innowacyjnych pokryć biomateriałów i implantów, zawierających
substancje: antynowotworowe, antyzakrzepowe lub antydrobnoustrojowe
Autorzy: Andrzej Hudecki, Aleksandra Kolano- Burian, Łukasz Hawełek, Tymon Warski
Konkurs na najlepszą innowację i wynalazek w 2022 roku
Pierwsza nagroda:
Sposób otrzymywania profilaktycznych materiałów opatrunkowych do zastosowania w zapobieganiu powstawania ran zespołu stopy cukrzycowej
Autorzy: Andrzej Hudecki
Druga nagroda:
Sposób odzysku neodymu ze złomów magnesów neodymowych
Autorzy: Grzegorz Benke, Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Mateusz Ciszewski, Michał Drzazga, Joanna Malarz, Andrzej Chmielarz, Witold Kurylak, Tadeusz Gorewoda
Trzecia nagroda ex aequo:
Sposób wytwarzania materiału kompozytowego mieszaniny polimerów termoplastycznych o własnościach magnetycznie miękkich, przeznaczonego do druku 3D
Autorzy: Łukasz Hawełek, Marcin Polak, Adrian Radoń, Tymon Warski, Magdalena Steczkowska-Kempka, Aleksandra Kolano-Burian
oraz
Sposób wytwarzania kompozytowych warstw wierzchnich na miedzi i jej stopach
Autorzy: Justyna Domagała-Dubiel
Zobacz listy gratulacyjne
Zapraszamy na 206 Kwartalną Konferencję Naukowo-Techniczną SITMN
Zarząd Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych
i Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych, Oddział w Skawinie, serdecznie zapraszają
na 206 Kwartalną Konferencję Naukowo-Techniczną SITMN
Metale lekkie - działalność firm na rzecz rozwoju przemysłu metali nieżelaznych
oraz
Jubileusz 50-lecia pracy zawodowej Pana Dyrektora Andrzeja Kłyszewskiego
Hotel Gołębiewski - Wisła, 5-6 czerwca 2023 r.
Program konferencji
Sekretariat Konferencji
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych
Gliwice, ul. Sowińskiego 5 pokój 130
nr tel. 32 238 05 60; e-mail: sitmn@sitmn.pl
Maria Grzesik: 509 210 251
Podczas Konferencji Organizator może przeprowadzać sesje fotograficzne oraz filmować jej przebieg dla celów dokumentacji, promocji i reklamy Organizatora.
Uczestnictwo w Konferencji jest równoznaczne z wyrażeniem nieodpłatnej, nieograniczonej ilościowo, czasowo ani terytorialnie, zgody na nieodpłatne wykorzystanie, obróbkę, powielanie i wielokrotne rozpowszechnianie wizerunku uczestnika utrwalonego na zdjęciach wykonanych podczas Konferencji bez konieczności każdorazowego ich zatwierdzania, w celach informacyjnych, promocyjnych i reklamowych Konferencji.
Powyższa zgoda jest jednoznaczna z tym, że fotografie i nagrania wykonane podczas Konferencji mogą być umieszczone w Internecie, w tym na serwisach otwartych, zamkniętych i na portalach społecznościowych Facebook, Instagram.
Koszt uczestnictwa od
osoby:
- 1860 zł + 23% VAT -– pokój jednoosobowy
- 1700 zł + 23% VAT -– 1 osoba w pokoju dwuosobowym
- 1400 zł + 23% VAT -– pobyt kierowcy
Opłaty z dopiskiem 206 KNT, proszę przekazać do BNP Paribas Bank Polska S.A. Warszawa do 26 maja br. na nr konta 87 2030 0045 1110 0000 0246 2630.
Oświadczamy, że jesteśmy podatnikiem VAT i jednocześnie upoważniamy SITMN do wystawienia faktury VAT, bez wymaganego podpisu.
Zapraszamy na Śląski Festiwal Innowacji – konferencja inaugurująca
18 maja br. odbędzie się konferencja inaugurująca Śląski Festiwal Innowacji na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Rejestracja na wydarzenie - FUNDUSZEUE (slaskie.pl)
Agenda
10:00-12:20: PANEL I – Finansowe i niefinansowe wsparcie innowacji:
10.00-10.20: Rozpoczęcie spotkania i przywitanie gości
Anna Jedynak – Wicemarszałek Województwa Śląskiego
10.20-10.40: Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG):
Aneta Szczepkowska – Naczelnik Wydziału Wydział Projektów Własnych, Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
10.40-11.10: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 – finansowe wsparcie dla Śląska:
Małgorzata Staś – Dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
11.10-11.30: PARP, twój partner w biznesie – Nowe Fundusze Europejskie dla firm – badaj, inwestuj, rozwijaj
Joanna Chełchowska – Przedstawiciel Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
11.30-11.50: Narzędzia wsparcia przedsiębiorczości
Maria Nalewajko – Kierownik Zespołu Punktu Informacyjnego NCBR, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
11.50-12.10: Horyzont Europa 2021-2027 – finansowanie badań i nauki
Katarzyna Markiewicz-Śliwa – Kierownik Biura Obsługi Projektów Międzynarodowych, Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Zachodnia, Politechnika Śląska
13:00-14:30: PANEL II – START-UPY od podszewki:
13.00-13.30: WYKŁAD – Ekosystem start-upowy w Polsce
- Jacek Bukowicki – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Certyfikowany międzynarodowy mentor startupowy
13.30-14.30: DYSKUSJA – Jaka jest rola i potencjał śląskich start-upów?
- Jacek Bukowicki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Certyfikowany międzynarodowy mentor startupowy
- Jacek Kotra, Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego TECHNOPARK GLIWICE Sp. z o.o.Robert Bieleń, Fundusz Invento VC
- Katarzyna Papież-Pawełczak, Prezes Zarządu SPIN-US Sp. z o.o.
- Kuba Nagórski, co.brick, Prezes Silesian Startup Foundation
BPK ZG z wizytą studyjną w Brukseli
Spotkanie informacyjne na temat programu RaVeN
12 maja zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące programu RaVeN (Raw Materials Value Chain).
Zarejestruj się na https://www.eventbrite.es/e/raven-open-day-tickets-632590915457
RaVeN (Raw Materials Value Chain) to czterosemestralny, finansowany przez EIT RawMaterials, program studiów magisterskich na temat projektowania produktów i usług dla potrzeb gospodarki obiegu zamkniętego. Cechą charakterystyczną projektu RaVeN jest jego mobilność: uczestnicy każdy semestr dydaktyczny będą realizować w różnych ośrodkach akademickich. Pierwszy semestr odbędzie się na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, drugi na Uniwersytecie TUKE w Koszycach, a trzeci we Freibergu (TUBAF). Semestr dyplomowy wraz z pracą dyplomową będzie realizowany ponownie w Krakowie. Program przewiduje również wykłady i wyjazdy studyjne w ramach szkoły letniej (Universidad Politécnica de Madrid, Hiszpania), a także warsztaty/praktyki przygotowane przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych (Centrum PT oraz Centrum MH).
Dr inż. Alicja Hryniszyn, dr inż. Agnieszka Sierczyńska z Łukasiewicz – IMN oraz dr inż. Marzena Nowicka-Nowak z Łukasiewicz – IMPiB finalistkami trzeciej edycji Akceleratora Łukasiewicza
Badaczki z Łukasiewicz – IMN i Łukasiewicz - Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników przygotowały projekt Smart coatings z zastosowaniem innowacyjnych proszków metalicznych – farby o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, antystatycznych i antykorozyjnych.
Innowacyjna powłoka lakierowa umożliwi m.in. zminimalizowanie skutków zakażeń takich jak SARS-CoV-2, będzie przeciwdziałać gromadzeniu się ładunków elektryczności statycznej na powierzchniach oraz ograniczy ilość zabrudzeń. Natomiast proszki metali (np. tlenki miedzi, srebra, złota) pomogą zapobiec przyczepianiu się, kolonizacji, rozprzestrzenianiu oraz formowaniu biofilmu na chronionych powierzchniach.
Więcej o projekcie na https://lnkd.in/gHhXsQqP
Dr inż. Alicja Hryniszyn pracuje w Centrum Materiałów Proszkowych i Kompozytowych Łukasiewicz – IMN, gdzie specjalizuje się w syntezach materiałów proszkowych głównie bazujących na miedzi, ale także innych materiałach proszkowych o własnościach przeciwdrobnoustrojowych, katalitycznych oraz znajdujących zastosowanie w energetyce. Od 2021 roku jest Liderem Zespołu Badawczego Nano i Mikroproszków.
Alicja Hryniszyn w roku 2011 ukończyła studia na Politechnice Śląskiej (kierunek Biotechnologia); w 2016 roku otrzymała tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Środowiska. W wolnym czasie zwiedza, maluje pastelami oraz uczy się języków obcych.
Dr inż. Agnieszka Sierczyńska pracuje w Łukasiewicz - IMN od 1994 roku, obecnie na stanowisku kierownika Działu Komercjalizacji i Marketingu. Posiada doświadczenie w kierowaniu projektami B+R, komercjalizacji wyników badań oraz sprzedaży produktów i usług.
Agnieszka Sierczyńska jest absolwentką Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej oraz doktorem nauk chemicznych w zakresie technologii chemicznej, jak również absolwentką studiów podyplomowych o specjalności Zarządzanie Przedsiębiorstwami na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W wolnych chwilach tworzy rękodzieło, zajmuje się ogrodem i czyta.
Akcelerator Łukasiewicza to projekt realizowany w Łukasiewiczu, mający na celu wsparcie pracownikówna drodze do komercjalizacji pośredniej. Akcelerator daje szansę założenia startupu i rozwoju swoich kompetencji w zakresie przedsiębiorczości i prowadzenia firmy.
Spotkanie konsorcjantów projektu MIRIA
25 i 26 kwietnia br. w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych odbyło się spotkanie konsorcjantów projektu MIRIA "Development of antimicrobial, antiviral, and antifungal nanocoatings for everyday surfaces”. Gliwice odwiedzili przedstawiciele 15. instytucji z 7. europejskich krajów.Podczas spotkania omawiano i podsumowano dotychczasowy postęp w pracach projektowych.
W ramach projektu opracowane zostaną nanopowłoki przeciwdrobnoustrojowe, które znajdą swoje zastosowanie w szpitalach oraz innych środowiskach, gdzie obserwuje się wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji wywołanych przez patogeny, m.in. SARS-CoV-2.
Więcej informacji o projekcie na https://miriaproject.eu/
Łukasiewicz – IMN oferuje kompleksowe analizy cyklu życia (LCA)
Łukasiewicz – IMN oferuje kompleksowe analizy cyklu życia (LCA) dla procesów lub produktów w różnych zakresach (m.in. cradle-to-grave, cradle-to-gate, gate-to-gate) zgodnie z normami:
- PN-EN ISO 14040 (2009): Zarządzanie środowiskowe - Ocena cyklu życia – Zasady i struktura,
- PN-EN ISO 14044 (2009): Zarządzanie środowiskowe – Ocena cyklu życia - Wymagania i wytyczne,
- PKN-ISO/TR 14047 (2006): Zarządzanie środowiskowe – Ocena wpływu cyklu życia - Przykłady stosowania ISO 14042,
- ISO/TR 14048 (2000): Zarządzanie środowiskowe - Ocena cyklu życia – Format dokumentowania danych.
Co to jest LCA?
Analiza cyklu życia (life cycle assessment – LCA) to metoda pozwalająca na przeprowadzenie kompleksowej analizy energetyczno-ekologicznej dowolnego produktu lub procesu. Obejmuje cały cykl życia analizowanego obiektu – od momentu wydobycia surowców, poprzez procesy produkcji i użytkowania wyrobu, aż po jego utylizację i ewentualny odzysk części surowców.Analiza cyklu życia pozwala określić wpływ procesów składowych na proces/wyrób końcowy, począwszy od procesów wydobywczych, poprzez użytkowanie, aż po utylizację.
Wyróżniamy trzy podstawowe warianty analizy LCA:
- Wariant koncepcyjny (screening LCA) charakteryzujący się najmniejszym stopniem skomplikowania. Stosuje się go najczęściej w sytuacjach, kiedy odbiorcy zależy na szybkim uzyskaniu wyników. Dane wykorzystywane w analizie pochodzą z baz danych lub opracowań statystycznych. Szacuje się, że wykonanie takiej analizy zajmuje od kilku dni do miesiąca.
- Wariant uproszczony (simplified LCA) o średnim stopniu skomplikowania. Dane mogą pochodzić z aktualnych baz danych lub bezpośrednio od jednostek zaangażowanych w proces wytwórczy (takich jak dostawcy lub producenci podzespołów). Metodyka ta jest stosowana najczęściej podczas procesów decyzyjnych. Czas potrzebny na wykonanie analizy szacuje się na kilka tygodni do kilku miesięcy.
- Wariant szczegółowy (detailed LCA) stanowiący kompletną analizę cyklu życia. W tym wariancie możliwe jest również wykonywanie analiz porównawczych. Do obliczeń wykorzystuje się dane pierwotne pozyskane podczas pomiarów, aktualne dane literaturowe oraz zweryfikowane dane statystyczne. Dla tego wariantu norma ISO 14040 wymaga bieżącego kontaktu z niezależnym recenzentem. Wymaga on też zapewnienia dokładnej dokumentacji obejmującej uzasadnienie przyjętych założeń oraz przeprowadzenie analizy wrażliwości. Szacuje się, że takie opracowanie zajmuje od kilku miesięcy do roku.
Kontakt
dr inż. Katarzyna Klejnowska
tel. 32 2380 666
Łukasiewicz – IMN oferuje obliczenia śladu węglowego w 1., 2. i 3. zakresie
Łukasiewicz – IMN oferuje obliczenia śladu węglowego w 1., 2. i 3. zakresie wykonane zgodnie ze standardami:
- ISO 14064 - Gazy cieplarniane - Część 1: Specyfikacja i wytyczne kwantyfikowania oraz raportowania emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych na poziomie organizacji;
- ISO 14067 – Gazy cieplarniane -- Ślad węglowy wyrobów -- Wymagania i wytyczne dotyczące kwantyfikacji;
- GHG Protocol.
Czym jest ślad węglowy?
Ślad węglowy pozwala oszacować emisję gazów cieplarnianych (CO2, CH4, N2O, HFC, PFC oraz SF6) dla organizacji (przedsiębiorstwa) lub produktu w przeliczeniu na tonę ekwiwalentu dwutlenku węgla (tCO2e), jak również pomaga określić wpływ danej jednostki (organizacji lub produktu) na środowisko.
Ślad węglowy liczony jest w trzech zakresach:
- Zakres 1. (wymagany): emisje bezpośrednie, czyli m.in. emisje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej lub cieplnej na terenie zakładu, pochodzące z procesów chemicznych, transportu wewnętrznego materiałów i/lub pracowników oraz substancje chemiczne uwalniające się przez nieszczelne instalacje;
- Zakres 2. (wymagany): pośrednie emisje generowane przez firmy zewnętrzne, produkujące wykorzystywaną przez organizację energię elektryczną, ciepło, parę technologiczną oraz chłód;·
- Zakres 3. (opcjonalny): wszystkie pozostałe emisje niebędące w sposób bezpośredni zależne od organizacji, czyli m.in. podróże służbowe i dojazdy pracowników do miejsca pracy, zagospodarowanie odpadów, zużycie wody.
Liczenie śladu węglowego pozwala na:
- monitorowanie emisji gazów cieplarnianych,
- poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa,
- redukcję kosztów.
Obliczanie śladu węglowego jest elementem odpowiedzialności społecznej i środowiskowej przedsiębiorstwa oraz służy raportowania ESG (Environmental, Social and Governance) i Taksonomii.
Kto jest zobowiązany do raportowania ESG?
Zgodnie z podpisaną w grudniu 2022 r. dyrektywą o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive) do raportowania informacji na temat zrównoważonego rozwoju będą zobowiązani:·
- w roku 2025 (za rok 2024) – duże przedsiębiorstwa objęte NFRD,
- w roku 2026 (za rok 2025) – wszystkie duże przedsiębiorstwa,
- w roku 2027 (za rok 2026) – małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie oraz małe i niezłożone instytucje kredytowe i wewnętrzne zakłady ubezpieczeń,
- w roku 2029 (za rok 2028) – spółki pozaeuropejskie.
Więcej informacji https://www.gov.pl/web/finanse/dyrektywa-o-sprawozdawczosci-przedsiebiorstw-w-zakresie-zrownowazonego-rozwoju-juz-opublikowana
Kontakt
dr inż. Katarzyna Klejnowska
tel. 32 2380 666
Warsztaty Science 2 Business „Horyzont Europa – możliwości uzyskania dofinansowania dla członków Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing” - relacja
W poniedziałek 24 kwietnia odbyły się Warsztaty Science 2 Business „Horyzont Europa – możliwości uzyskania dofinansowania dla członków Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing”. Wydarzenie zorganizowane przez Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka oraz Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing zgromadziło w jednym miejscu przedstawicieli świata nauki i biznesu!
Podczas spotkania omówiono możliwości realizacji projektów w ramach Horyzontu Europa ze szczególnym uwzględnieniem dofinansowania projektów badawczo-rozwojowych i innowacji w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027.
Warsztaty były okazją do zaprezentowania potencjału grup badawczych z wiodących jednostek naukowych z całego kraju – m.in. ofertę naukową zaprezentowali przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Ważnym punktem w agendzie były rozmowy bilateralne przy stolikach tematycznych, które sprzyjały nawiązaniu bezpośrednich relacji science-business. Takie dyskusje stanowią istotny wkład w budowanie trwałych partnerstw na rzecz pozyskiwania środków z Horyzontu Europa.
Podczas spotkania uczestnicy skorzystali z bezpłatnych konsultacji m.in. Branżowego Punktu Kontaktowego Zrównoważona Gospodarka oraz Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Południowo-Zachodnia.
Warsztaty Science 2 Business „Horyzont Europa – możliwości uzyskania dofinansowania dla członków Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing”
24 kwietnia Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka organizuje w Gliwicach wraz z Klastrem Silesia Automotive&Advanced Manufacturing spotkanie dla członków Klastra oraz zespołów badawczych instytutów naukowych i uczelni.
Warsztaty Science 2 Business „Horyzont Europa – możliwości uzyskania dofinansowania dla członków Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing” mają na celu:
- zapoznanie uczestników z programem Horyzont Europa,
- przedstawienie możliwości finansowania prac badawczo-rozwojowych i innowacji w ramach perspektywy finansowej na lata 2021-2027,
- wprowadzenie w tematykę partnerstw europejskich oraz pokazanie ich wpływu na kształtowanie Horyzontu Europa.
Podczas spotkania uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji m.in. Branżowego Punktu Kontaktowego Zrównoważona Gospodarka oraz Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Południowo-Zachodnia.
Warsztaty będą sprzyjać dyskusjom na temat projektów oraz nawiązaniu kontaktów i współpracy między światem biznesu i nauki!
Agenda
08.45-09.00 Rejestracja
09.00-09.10 Powitanie gości – Luk Palmen (Klaster Silesia Automotive&Advanced Manufacturing)
09.10-09.30 Partnerstwa Europejskie i sposób kształtowania przez nie Horyzontu Europa – Kamila Luft (Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka)
09.30-09.50 Horyzont Europa – nowa perspektywa finansowania na lata 2021-2027 – Dominika Raróg-Ośliźlok (Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Zachodnia)
09.50-10.10 Inne instrumenty wsparcia rozwoju prac badawczo-rozwojowych. Na co warto zwrócić uwagę przygotowując projekt? – LPW Grupa
10.10-11.00 Prezentacje zespołów badawczych – część I
11.00-11.15 Przerwa na kawę
11.15-12.30 Prezentacje zespołów badawczych – część II
12.30-14.30 Lunch oraz konsultacje zespołowe, stoliki tematyczne, stoliki zespołów badawczych
Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka – pierwszy rok działalności
Dzisiaj mija rok od Inauguracji Branżowego Punktu Kontaktowego Zrównoważona Gospodarka. Był to rok wytężonej pracy i wielu wyzwań, podczas którego udało nam się zrealizować założone cele!
BPK ZG – co zrobiliśmy:
- przeprowadziliśmy ponad 50 indywidualnych konsultacji, obejmując wsparciem przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki;
- współpracowaliśmy z 3 europejskimi Partnerstwami – Batt4EU, EIT Raw Materials, Processes4Planet;
- zorganizowaliśmy 2 międzynarodowe wydarzenia – Horizon4Poland oraz Sustainable Economy in Horizon Europa. International networking&matchmaking;
- wzięliśmy udział w wielu wydarzeniach krajowych i zagranicznych
W
kolejnym roku działalności nie zwalniamy tempa i planujemy liczne
działania na rzecz polskich podmiotów, by wymienić: warsztaty na temat
konkursów z obszaru Klastra 4 – Cyfryzacja, Przemysł, Przestrzeń
kosmiczna oraz Klastra 5 – Klimat, energia, mobilność; kolejne edycje
Horizon4Poland oraz Sustainable Economy in Horizon Europa (listopad
2023). Już teraz zapraszamy do udziału. Szczegóły wkrótce!
Międzynarodowa Konferencja pt.„Nowe materiały i technologie przetwórstwa metali nieżelaznych", 17-19 kwietnia 2023 r.
Konsorcjum jednostek naukowych w składzie:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych
- Wydział Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN
- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych
zaprasza na II edycję Międzynarodowej Konferencji KIERUNKI ROZWOJU I REINDUSTRIALNYCH PRZEMIAN POLSKIEJ GOSPODARKI „Nowe materiały i technologie przetwórstwa metali nieżelaznych” (Kraków, 17-19 kwietnia 2023 r.) połączoną z Jubileuszem 90-lecia prof. Zbigniewa Śmieszka.
Organizatorzy konferencji informują, że realizują działania w celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Jeśli chciałbyś skorzystać ze wsparcia w tym zakresie, prosimy o kontaktsitm@sitmn.pl.
Program konferencji
„Nowe materiały i technologie przetwórstwa metali nieżelaznych" (17-19 kwietnia 2023 r., Hotel Novotel Centrum Kraków ul. Kościuszki 5)
Poniedziałek, 17 kwietnia 2023
13.00 lunch
14.00 Otwarcie konferencji Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych, Prezes SITMN dr inż. Barbara Juszczyk Dziekan Wydziału Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – prof. Tadeusz Knych Dyrektor Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. A. Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie – dr hab. Joanna Wojewoda – Budka, prof. Instytutu
14.30-16.00 Sesja I
- Nowe technologie w przemyśle metali nieżelaznych w perspektywie lat 2023-2030
- Wyzwania w przemyśle cynkowym na przykładzie ZGH Bolesław – Bogusław Ochab, Prezes Zarządu ZGH Bolesław S.A.
- „Stan obecny i perspektywy rozwoju przetwórstwa w Hucie Miedzi CEDYNIA” – Ryszard Jaśkowski, Dyrektor Naczelny Huty Miedzi Cedynia KGHM PM S.A.
- Innowacyjne taśmy wielowarstwowe ze stopów aluminium przeznaczone do nowej generacji samochodowych wymienników ciepła – dr inż. Paweł Rutecki, Dyrektor Rozwoju i Inwestycji Gränges Konin S.A.
16.00-16.30 przerwa kawowa
16.30-18.00 Sesja II
- Krajowe i europejskie źródła finansowania Business & Science PolandNCBiR – Ewa Kocińska-Lange
- NCN – Anna Wieczorek
- EIT Raw Materials – oferta dla nauki i biznesu – Krzysztof Kubacki
- Rola Partnerstw Europejskich w rozwoju branży metali nieżelaznych – Witold Kurylak
- Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka – Kamila Luft
19.30 … ”przed wejściem chętka, po wyjściu mgiełka – oto jest Kraków, oto Hawełka"... (Jan Sztaudynger) Rynek Główny 34
Wtorek, 18 kwietnia 2023
10.00-11.50 Sesja III
Sesje naukowe:
- Nowe, funkcjonalne materiały Nowoczesne stopy cynku do zastosowań biomedycznych - wpływ stopowania i odkształcenia na mikrostrukturę i właściwości, dr hab. Magdalena Bieda-Niemiec, prof. instytutu; IMiM PAN
- Materiały o zmniejszonej trombogenności dedykowane dla implantów i urządzeń sercowo-naczyniowych, dr hab. inż. Roman Major, prof. instytutu; IMiM PAN
- Badania nad wytwarzaniem wielordzeniowych drutów nadprzewodzących na bazie magnezu i boru do zastosowań w obszarze elektroenergetyki – dr hab. inż. Artur Kawecki, prof. AGH; WMN AGH
- Nowoczesne materiały i systemy elektrochemicznego magazynowania energii dla przemysłu przyszłości dr hab. inż. Mariusz Walkowiak, MBA.; Łukasiewicz – IMN Oddział w Poznaniu
11.15-11.50 Przerwa kawowa
11.50-13.00 Sesja IV
- Zaawansowane technologie wytwarzania Od pomysłu do produktu, czyli możliwości wytwarzania materiałów funkcjonalnych z wykorzystaniem technik przyrostowych – mgr inż. Adrian Radoń; Łukasiewicz - IMN
- Technologia wytwarzania materiałów wsadowych do druku 3D metodą WAAM – mgr inż. Marcin Maleta; Łukasiewicz - IMN
- Charakterystyka spoin lutowniczych w montażu komponentów elektronicznych dużej mocy uzyskanych z wykorzystaniem nowych stopów bezołowiowych – mgr inż. Maciej Sobolewski; IMIM PAN
- Innowacyjna technologia otrzymywania wysokowytrzymałych wyrobów z nowych odmian stopów Al-Cu-Mg dedykowanych do kucia matrycowego i obróbki mechanicznej – dr inż. Wojciech Ściężor; WMN AGH
13.00 lunch
14.00-15.40 Sesja V
- Przetwórstwo metali nieżelaznych Innowacyjna technologia wytwarzania materiałów na bazie stopów Cu-Mg o szczególnych własnościach użytkowych dedykowanych do pracy w sieciach trakcyjnych dużych prędkości jazdy – dr hab. inż. Paweł Kwaśniewski, prof. AGH; WMN AGH
- Nowego typu lekki system podwieszenia górnej sieci trakcyjnej dedykowany do transportu szynowego kolei dużych prędkości jazdy – dr hab. inż. Grzegorz Kiesiewicz; WMN AGH
- Proszki dla nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle – dr hab. Adriana Wrona; Łukasiewicz - IMN
- Odlewnicze stopy aluminium do pracy w podwyższonych temperaturach oraz kompozyty na osnowie tytanu dr inż. Łukasz Rogal; IMiM
- Technologia topienia, odtleniania i odlewania ciągłego odpadów i złomów miedzi dr inż. Jacek Nawrocki – Politechnika Rzeszowska i mgr. Inż. Magdalena Meder – Metall-Expres Rzeszów
15.40-16.10 przerwa kawowa
16.10 Jubileusz 90-lecia Pana Profesora Zbigniewa Śmieszka – Laudacja Pana prof. Józefa Zasadzińskiego
16.30 Rozwój hutnictwa miedzi w KGHM PM S.A. w minionym 20-leciu na przykładzie Huty Miedzi Głogów dr inż. Piotr Kwapisiński, Dyrektor Huty Miedzi Głogów KGHM PM S.A.
17.10 Gratulacje i życzenia
18.10 kolacja w hotelowej restauracji
20.00 Zapraszamy do spędzenia wyjątkowego wieczoru przy muzyce i satyrze w jednym z magnetycznych miejsc Krakowa „Piwnicy pod baranami” Rynek Główny 27
Środa, 19 kwietnia 2023
10.30-12.00 Panel dyskusyjny
- Kondycja i perspektywy branży metali nieżelaznych na tle gospodarczej i politycznej destabilizacji współczesnego świata.
Otoczenie gospodarcze w coraz większym stopniu wpływa na racjonalność podejmowanych przez przedsiębiorstwa decyzji oraz na wyznaczenie długofalowych celów. Zastanawiamy się od czego w przyszłości będzie zależeć sukces rynkowy? Czy tylko od nowoczesnych środków trwałych i płynności finansowej? Czy też od postępu technicznego, który ulega bezustannej zmianie. - Podczas panelu poszukamy odpowiedzi na pytania: Jakie perspektywy stoją przed branżą metali nieżelaznych, jako sektora mającego znaczny udział w PKB Polski, w obliczu ciągłych zmian? Jak przygotowujemy nasze przedsiębiorstwa na stale zmieniające się uwarunkowania gospodarcze? Jak korzystając ze scenariuszy przyszłości zmieniamy swoje organizacje? Jakie są kluczowe wyzwania dla menedżerów, wynikające z rosnącej inflacji i spowolnienia gospodarczego? Zdefiniowane trendy i kierunki rozwoju przemysłu metali nieżelaznych posłużą do analizy, czy aktywnie współtworzymy zmianę, czy może zostawiamy to na bliżej nieokreśloną przyszłość?
Moderator: Bogusław Ochab - Prezes Rady IGMNiR
Uczestnicy debaty:
- Piotr Szeliga - Gränges Konin S.A.
- Jan Woźniak - ZM SILESIA SA
- Grzegorz Stulgis - Alumetal S.A.
- Mirosław Buciak - Boryszew S.A. – NPA Skawina
- Mariusz Mańdok - WM „Dziedzice” S.A.
- Paweł Kowalczyk - WMN „Łabędy” S.A.
- Jakub Siemiński – Tele-Fonika Kable S.A.
- Mariusz Trzeciak, Robert Żak – Metall-Expres Sp. z o.o.
Dyskusja ogólna i podsumowanie Konferencji
12.00 lunch
Sesja Posterów
POSTER 1
Tytuł posteru: „Wpływ parametrów procesu wyciskania stopów AlMgSi(Cu) na własności mechaniczne kształtowników”.
Autorzy: Bartłomiej Płonka, Piotr Korczak, Konrad Żyłka, Marek Rajda, Sonia Boczkal, Mateusz Węgrzyn, Dariusz Leśniak.
POSTER 2
Tytuł posteru: Badania nad otrzymywaniem kwasu renowego(VII) metodą ekstrakcji cieczowej z wykorzystaniem amoniakalnych roztworów odpadowych”
Autorzy: Karolina Pianowska, Grzegorz Benke, Karolina Goc, Michał Babiński, Joanna Malarz, Michał Ochmański, Patrycja Kowalik, Mateusz Ciszewski, Arkadiusz Palmowski, Dorota Kopyto, Michał Drzazga, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Praca stanowi element Norweskiego
Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Small Grant 2020 NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00
(11/PE/0146/21), pt. Innovative
hydrometallurgical technologies for the production of rhenium compounds from
recycled waste materials for catalysis, electromobility, aviation and defense
industry
POSTER 3
Tytuł posteru:Badania otrzymywania kwasu renowego(VII) z zastosowaniem elektrodializy
Autorzy:Patrycja Kowalik, Leszek Mulawa, Michał Ochmański, Grzegorz Benke, Dorota Kopyto, Mateusz Ciszewski, Szymon Orda, Julita Sztandera, Karolina Pianowska, Karolina Goc, Arkadiusz Palmowski, Joanna Malarz, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Praca stanowi element Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Small Grant 2020 NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00 (11/PE/0146/21), pt. Innovative hydrometallurgical technologies for the production of rhenium compounds from recycled waste materials for catalysis, electromobility, aviation and defense industry
Tytuł posteru:Otrzymywanie kwasu renowego(VII) z wykorzystaniem wymiany jonowej z odpadów renowych pochodzących z recyklingu
Autorzy: Karolina Goc, Grzegorz Benke, Karolina Pianowska, Joanna Malarz, Patrycja Kowalik, Mateusz Ciszewski, Arkadiusz Palmowski, Dorota Kopyto, Michał Babiński, Szymon Orda, Michał Ochmański, Katarzyna Leszczyńska‑Sejda
Praca stanowi element Norweskiego
Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Small Grant 2020
NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00 (11/PE/0146/21), pt. Innovative hydrometallurgical
technologies for the production of rhenium compounds from recycled waste
materials for catalysis, electromobility, aviation and defense industry
POSTER 5
Tytuł posteru:Wykorzystanie odpadów i półproduktów do otrzymywania renianów(VII) różnych metali
Autorzy: Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Dorota
Kopyto, Karolina Goc, Karolina Pianowska, Joanna Malarz, Patrycja Kowalik,
Julita Sztandera, Mateusz Ciszewski, Arkadiusz Palmowski, Michał Ochmański,
Michał Babiński, Grzegorz Benke
Praca stanowi element Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Small Grant 2020 NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00 (11/PE/0146/21), pt. Innovative hydrometallurgical technologies for the production of rhenium compounds from recycled waste materials for catalysis, electromobility, aviation and defense industry
POSTER 6
Tytuł posteru: Antimony and bismuth recovery and sequestration of arsenic from copper primary production
Autorzy:Mateusz Ciszewski, Szymon Orda, Andrzej Chmielarz, Witold Kurylak, Michał Drzazga, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Tytuł posteru:Badanie skuteczności zastosowania ekstrakcji rozpuszczalnikowej w rozdziale kobaltu, niklu, cynku i kadmu z wieloskładnikowych roztworów pochodzących z krajowego przemysłu cynkowego
Autorzy: Michał Ochmański, Grzegorz Benke, Arkadiuszu Palmowski, Michał Drzazga, Joanna Malarz, Karolina Pianowska, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Praca stanowi element Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Small Grant 2020 NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00 (11/PE/0146/21), pt. Innovative hydrometallurgical technologies for the production of rhenium compounds from recycled waste materials for catalysis, electromobility, aviation and defense industry
POSTER 8
Tytuł posteru: Krystalizacja renianu(VII) amonu w układach zawierających sole amonowe
Autorzy: Szymon Orda, Michał Drzazga, Grzegorz Benke, Patrycja Kowalik, Dorota Kopyto, Mateusz Ciszewski, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Praca jest częścią projektu doktorskiego finansowanego przez MNiSW
POSTER 9
Tytuł posteru:Przerób wielkobarytowych złomów superstopów w celu odzysku renu i innych cennych metali
Autorzy: Dorota Kopyto, Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Grzegorz Benke, Joanna Malarz, Patrycja Kowalik, Szymon Orda, Karolina Goc, Karolina Pianowska, Mateusz Ciszewski, Tadeusz Grabowski, Andrzej Domagała, Józef Śmieszek, Filip Pająk
Projekt InRen ”Intensyfikacja odzysku renu i innych metali z odpadów złomów superstopów” - Działanie 1.2, Program Sektorowy „Innowacyjny Recykling”, finansowany przez NCBR, POIR.01.02.00-00-0075/17
POSTER 10
Tytuł posteru:Odzysk renu i metali towarzyszących z odpadów pochodzących z recyklingu
Autorzy: Joanna Malarz, Karolina Goc, Karolina Pianowska, Michał Babiński, Grzegorz Benke, Dorota Kopyto, Patrycja Kowalik, Mateusz Ciszewski, Michał Drzazga, Tadeusz Grabowski, Andrzej Domagała, Filip Pająk, Krzysztof Kaleta, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Projekt NanoRen „Innowacyjna technologia wytwarzania nanokomponentów Re z odpadów pochodzących z recyklingu”, Działanie 4.1, Poddziałania 4.1.4 Projekty Aplikacyjne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i NCBR, POIR.04.01.04-00-0008/20
POSTER 11
Tytuł posteru: Odzysk kobaltu i niklu z wieloskładnikowych roztworów technologicznych
Autorzy: Arkadiusz Palmowski, Michał Ochmański, Grzegorz Benke, Dorota Kopyto, Joanna Malarz, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Praca stanowi element Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Small Grant 2020 NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00 (11/PE/0146/21), pt. Innovative hydrometallurgical technologies for the production of rhenium compounds from recycled waste materials for catalysis, electromobility, aviation and defense industry
POSTER 12
Tytuł posteru: Renian(VII) niklu(II) i inne związki renu wytworzone z odpadów
Autorzy: Katarzyna Leszczyńska-Sejda, Julita Sztandera, Joanna Malarz, Michał Babiński, Karolina Pianowska, Karolina Goc, Patrycja Kowalik, Mateusz Ciszewski, Michał Ochmański, Arkadiusz Palmowski, Szymon Orda, Dorota Kopyto, Grzegorz Benke
Praca stanowi element Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Small Grant 2020 NOR/SGS//RenMet/0049/2020-00 (11/PE/0146/21), pt. Innovative hydrometallurgical technologies for the production of rhenium compounds from recycled waste materials for catalysis, electromobility, aviation and defense industry
Tytuł posteru:Zwiększenie udziału surowców wtórnych w procesie produkcji cynku elektrolitycznego
Autorzy: Leszek Stencel, Jerzy Nowak, Bogdan Pieczonka, Grzegorz Benke, Zbigniew Szołomicki, Dorota Kopyto, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Pracę zrealizowano w ramach projektu Demonstrator: „Weryfikacja w oparciu o linię pilotażową nowej technologii ZGH Bolesław do elektrowydzielania cynku wysokiej czystości celem zwiększenia udziału surowców wtórnych w procesie produkcji cynku elektrolitycznego do poziomu stanowiącego przełom w branży” współfinasowanego ze środków NCBR - nr umowy POIR.01.01.02-00-0159/16-00 (FF/238/10/2016)
POSTER 14
Tytuł posteru:Innowacyjny odzysk cennych i krytycznych metali z odpadów pochodzących z procesu otrzymywania cynku elektrolitycznego
Autorzy: Leszek Stencel, Jerzy Nowak, Bogdan Pieczonka, Łukasz Zięba, Zbigniew Szołomicki, Grzegorz Benke, Dorota Kopyto, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Pracę zrealizowano w ramach Działania
1.2. „Sektorowe programy B+R”, Innostal, Program Operacyjny Inteligentny
Rozwój, 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na mocy umowy o numerze
POIR.01.02.00-00-0090/19-00
POSTER 15
Tytuł posteru: Innowacyjna technologia odzysku germanu ze stopu polimetalicznego powstającego w procesie rektyfikacji cynku
Autorzy: Krzysztof Wilk, Andrzej Uliszak,
Michał Liebner, Marcin Walisko, Łukasz Piełka, Michał Drzazga, Zbigniew
Szołomicki, Katarzyna Leszczyńska-Sejda
Pracę zrealizowano w ramach Działania 1.1. „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”, konkurs 1/1.1.1/2021 „Szybka Ścieżka”, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na mocy umowy o numerze POIR.01.01.01-00-0047/21
POSTER 16
Tytuł posteru:Różne sposoby preparatyki próbek mikrokrzemionki do pomiarów techniką XRF oraz ICP-OES
Autorzy: Justyna Kostrzewa, Jacek Anyszkiewicz, Tadeusz Gorewoda, Ewa Jamroz, Jadwiga Charasińska, A. Jakóbik-Kolon, K. Blandhol, A. Y. Guldhav
POSTER 17
Tytuł posteru:Opracowanie, wytworzenie i atestacja nowych matrycowych certyfikowanych materiałów odniesienia dla wybranych stopów metali nieżelaznych – NonFerrousCRMs
Autorzy: J. Anyszkiewicz, T. Gorewoda, J. Kostrzewa, E. Musielak, S. Kulawik, J. Kalabis, K. Pęcak, I. Maj, S. Kozłowicz, A. Hryniszyn, M. Maleta, K. Krukowski
POSTER 18
Tytuł posteru: Metale wysokotopliwe w technologiach przyrostowych
Autorzy: Marcin Lis, Adriana Wrona, Krzysztof Pęcak, Anna Czech, Małgorzata Osadnik, Monika Czerny, Adam Sekuła
POSTER 19
Tytuł posteru: Ultradrobne proszki kompozytowe na osnowie miedzi o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych
Autorzy: Jacek Mazur, Adriana Wrona, Klaudia Pepłowska, Alicja Hryniszyn, Krzysztof Pęcak, Radosław Pawłowski, Bartłomiej Pawłowski, Franciszek Szendera, Olgierd Jeremiasz
POSTER 20
Tytuł posteru: Próby wytwarzania multidrutów do zastosowań w spawalnictwie oraz druku 3D
Autorzy: Jarosław Kalabis
POSTER 21
Tytuł posteru: Proces ciągłego odlewania brązu cynowo-cynkowo-ołowiowego z zastosowaniem wsadu w postaci drobnych złomów miedzi i stopów miedzi
Autorzy: Beata Cwolek, Witold Malec, Anna Brudny, Joanna Kulasa, Barbara Juszczyk, Waldemar Marek, Krzysztof Stolorz, Damian Wróbel, Andrzej Filipowicz
POSTER 22
Tytuł posteru:Nowoopracowane materiały węglowe o ulepszonych właściwościach użytkowych przeznaczone na elementy dla przemysłu metalurgicznego
Autorzy: Anna Brudny, Joanna Kulasa, Barbara Juszczyk, Romuald Wycisk, Paweł Kwaśniewski, Paweł Strzępek, Marek Poręba
Tytuł posteru: Optymalizacja parametrów procesu druku 3D WAAM do wytwarzania elementów z brązów aluminiowych
Autorzy: Anna Brudny, Joanna Kulasa, Aleksander Kowalski, Marcin Maleta, Artur Kawecki
POSTER 24
Tytuł posteru: WAAM 3D printing technology of copper based alloys elements
Autorzy: Joanna Kulasa, Aleksander Kowalski, Małgorzata Krystowska, Anna Brudny, Wojciech Burian, Marcin Maleta
POSTER 25
Tytuł posteru:RaVeN - Raw Materials Value Chain, Master in Mining Engineering
Autorzy: Joanna Kulasa, Aleksander
Kowalski, Piotr Madej, Małgorzata Krystowska, Arkadiusz Kustra, Natalia
Kowalska, Sylwia Lorenc, Anna Wiktor-Sułkowska, Juliane Günther, Juraj Janocko,
Marcio Tameirao
POSTER 26
Tytuł posteru:Uruchomienie linii pilotażowej wytwarzania ekologicznych układów katalitycznych z uwzględnieniem zrównoważonego recyklingu materiałów krytycznych
Autorzy: Tomasz Dębowski, Karol Koliński, Marcin Karpiński
POSTER 27
Tytuł posteru: Impregnowane materiały grafitowe przeznaczone do produkcji krystalizatorów o zwiększonych właściwościach eksploatacyjnych
Autorzy: Paweł Kwaśniewski, Tadeusz Knych, Grzegorz Kiesiewicz, Wojciech Ściężor, Paweł Strzępek, Barbara Juszczyk, Joanna Kulasa, Anna Brudny, Marek Poręba, Romuald Wycisk
POSTER 28
Tytuł
posteru: WEEE-NET:
Improving CRMs extraction capacities in RIS WEEE recycling Autorzy: Katarzyna Klejnowska, Marta Lewandowska, Witold Kurylak,
Kinga Lis
POSTER 29
Tytuł posteru: ReLi-ion: Innovation transfer & B2B collaboration on Li-ion battery recycling Autorzy: Katarzyna Klejnowska, Ewa Kolczyk, Marta Lewandowska, Witold Kurylak, Kinga Lis