IMN
Unia Europejska flaga
Biuletyn Informacji Publicznej

Zakończenie projektu ReCover

Dnia 20 sierpnia w siedzibie KGHM Polska Miedź w Lubinie odbyło się ostatnie spotkanie związane z realizacją projektu pt. „Warstwy i powłoki z udziałem renu, jego związków lub stopów – ich właściwości, zastosowania oraz metody nanoszenia”, akronim ReCover realizowanego w ramach Programu CuBR, będącego wspólnym przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i KGHM Polska Miedź.

W projekcie opracowano nowe powłoki z renem przeznaczone na narzędzia i elementy maszyn pracujące w złożonych warunkach eksploatacyjnych w przemyśle lotniczym, narzędziowym i energetycznym. Projekt miał na celu rozszerzenie zakresu aplikacji wyjątkowego i cennego metalu, którego Polska jest jednym z kluczowych producentów – renu.

Projekt ten jest przykładem współpracy pomiędzy przedstawicielami przemysłu a naukowcami z różnych ośrodków badawczych. Projekt realizowano w szerokim konsorcjum składającym się z trzech instytutów tworzących Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ (Instytut Metali Nieżelaznych, Instytut Technologii Eksploatacji, Instytut Spawalnictwa), pięciu uczelni wyższych (Politechnika Rzeszowska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i przedsiębiorcy  – firma Plasma SYSTEM S.A. Liderem projektu był ŁUKASIEWICZ  – Instytut Metali Nieżelaznych, a kierownikiem projektu dr hab. Adriana Wrona. W ostatnim spotkaniu ze strony naszego Instytutu wzięli udział: dr hab. Adriana Wrona, dr inż. Dorota Kopyto, mgr inż. Patrycja Kowalik i dr Jacek Mazur.

Chociaż zakończono realizację projektu to przed całym Zespołem jeszcze wiele pracy związanej z wdrożeniem wyników projektu w gospodarce.


Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij