IMN
Unia Europejska flaga
Biuletyn Informacji Publicznej

Łukasiewicz - IMN realizuje nowy projekt


Z przyjemnością informujemy, że realizujemy nowy projekt pt. Produkcja materiałów proszkowych przeznaczonych do wytwarzania przyrostowego metali i stopów wysokotopliwych do zastosowań w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Jego kierownikiem jest dr hab. Adriana Wrona.

Celem projektu jest opracowanie materiałów w postaci proszków metali wysokotopliwych W-Re oraz Mo-Re przeznaczonych do wykorzystania w technologiach przyrostowych. Stopy te nie są obecnie dostępne na rynku materiałów przyrostowych.

Wytwarzanie przyrostowe jest w tej chwili najszybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu wytwórczego. Jednym z problemów, z którymi borykają się te technologie to mała dostępność materiałów proszkowych, zwłaszcza jeśli chodzi o materiały wysokotopliwe. Proszki te wytwarzane są przy pomocy technologii sferoidyzacji plazmowej lub atomizacji plazmowej. W ramach projektu przy pomocy tych dwóch metod opracowane zostaną proszki W-Re oraz Mo-Re. Dla nowych proszków wytworzonych w projekcie opracowane zostaną parametry procesowe dla procesów LPBF (Laser powder Bed Fusion). Wytworzone zostaną demonstratory – części silników rakietowych. Jednym z celów projektu jest też wykorzystanie w produkcji opracowywanych proszków surowców uzyskanych ze złomu/materiałów odpadowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku surowców krytycznych, takich jak wolfram, molibden i ren. Wyniki projektu posłużą do wprowadzenia na rynek nowych produktów w postaci sferycznych proszków W-Re oraz Mo-Re, oraz pozwolą na uzyskanie wiedzy dotyczącej tych materiałów z zakresu przetwarzania ich w palniku plazmowym oraz wytwarzania z nich elementów metodami LPBF.

Konsorcjum:

  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych - Lider,
  • École de Technologie Supérieure, KanadaPyroGenesis Canada Inc., Kanada,
  • Université de Sherbrooke, Kanada,
  • Progresja S.A.,Polska.

Kierownik projektu: dr hab. Adriana Wrona

Termin realizacji projektu: 01.06.2021-31.05.2024

Koszt projektu ogółem: 2 019 631,21zł, dofinansowanie: 1 904 459,73zł, wkład własny: 115 171,48 zł

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij